Galeri Uray’da fotoğraf ve şiir sıcaklığı

0
404

– Çankaya Belediyesi’nin kent merkezine hediye ettiği sanat merkezlerinden biri olan Galeri Uray, şiir ve fotoğrafın bir arada sunulduğu “Güneşi İçenlerin Türküsü” sergisine ev sahipliği yapıyor.
“İnsanoğlunun ateşe ve güneşe tutkusunu gördükten sonra gezilerimde fotoğraflamaya başladığım çiğ taneleri ve gün batımlarını bir sergide paylaşmaya karar verdim” diyen fotoğraf sanatçısı A. Rüştü Hatipoğlu’nun, Nazım Hikmet’in şiirlerinden ilham alarak çektiği kareleri yine Nazım’ın dizeleriyle sanatseverlerin beğenisine sunan sergi, 14 Şubat’a kadar Galeri Uray’da görülebilir.
Gençlik döneminin ilk fotoğraf makinesini hala unutamayan A. Rüştü Hatipoğlu, zaman içerisinde gezginliğin de dayattığı koşullar nedeniyle hafif dijital makinelere yönelmeyi tercih eden bir gezgin fotoğraf sanatçısı.
Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık’taki görevlerinin ardından kendisini doğaya bırakan sanatçı, dağ yürüyüşleri ve tırmanışlarını da görüntülemeyi ihmal etmemiş. Hatipoğlu, bir yandan görüntüleyip diğer yandan tırmandığı Medetsiz, Süphan, Suner Tepe (Aladağlar), Işık Dağı, Esence Tepeleri, Kaçkarlar, Emler, Küçük Hacet, Kızlar Sivrisi, Köroğlu, Dedegöl, Nemrut (Sivri Tepe), Ağrı ve Erciyes’in ardından gözünü Everest’e dikmiş. Annapurna Ana Kamp (Nepal), Everest Ana Kamp, Thorung La (5.416m), Dingboche (Nepal) yakınında bir tepeye yaptığı tırmanışların ardından “Everest Ana Kamp, Defterimle Sohbetler” adlı bir fotoğraf ve anı kitabı yayınlanan sanatçının hedefinde dünyanın en yüksek 6. dağı olan 8201 metrelik Cho Oyu dağı var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz