• Güncel
  • Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Güncel Haberler Futboldaki şiddeti medya körüklüyor

Futboldaki şiddeti medya körüklüyor

-

Gazeteleriyle televizyonlarıyla Türk medyası futbola bir spor, eğlenceli bir oyun gibi bakmıyor, adeta savaş gibi görüyor.
Spor sayfalarındaki başlıklar dehşet verici:
“Mersin’e tek kurşun”,“Aslan parçaladı”,“Timsah yuttu”,“Kartal’ın büyük avı”,“Trabzon’dan bombardıman,”, “Antep ezdi geçti”, “Sivas acımadı.”
Televizyonların spor programları da bir başka alem:
Beyaz TV’de yayınlanan bir spor programına katılan iki sözde spor adamı birbirlerine “Maganda”, “Karaktersiz”, “Şerefsiz” diye bağırmamış mıydı?
TV 8’deki bir spor programına telefon eden bir kişi, programın konuklarına, “Orada Fenerbahçe düşmanı iki şerefsiz, iki karaktersiz oturuyor” diye çıkışmış, bunun üzerine konuklardan biri ona “Şerefsiz sensin” yanıtını vermemiş miydi?
“Ne kadar şiddet, ne kadar kavga, o kadar reyting” anlayışı televizyon programlarının kalitesini giderek daha aşağıya çekmiyor mu?
En sevilen, en tutulan spor yorumcuları ağzı bozuk, kavga etmeye hazır kişiler arasından seçilmiyor mu?
++
Fenerbahçe futbolcularını taşıyan otobüse Trabzon’da yapılan çirkin saldırıyı elbette hepimiz kınamalıyız, faillerin bir an önce yakalanıp hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını istemeliyiz.
Ama bunu yaparken futbolda şiddetin neden bu kadar arttığını, bunda medya etkisinin varlığını görmezlikten gelmemek gerekiyor.
Bugün takım otobüsüne saldırı nedeniyle şok yaşayan Fenerbahçe taraftarları geçmişte Pendikspor’dan iki gol yedi diye kalecileri Rüştü Reçber’i dövmemişler miydi?
Medya hemen her maçı adeta bir savaş gibi görmese ve göstermese futbol seyircisi bu kadar öfkeli olmazdı herhalde.
++
Bir yanda şiddeti tahrik eden gazete haberleri ve televizyon spor programları, bir yanda tribünleri dolduran takımının zaferine şartlandırılmış, bunu bir ölüm-kalım sorunu haline getirmiş seyirci ve bir yanda da para gücüne dayanarak başkan seçilip kulübü kişisel reklam aracı olarak kullanan, medyada yer alabilmek için sivri demeçler veren taşkın egolu başkanlar…
Buna bazı kulüplere el atan mafyayı ve talih oyunları çetelerini de eklerseniz futbolun neden bu hale geldiği kolayca anlaşılabilir.
Tedavi doğru teşhisten geçer.
Futboldaki hastalığa doğru teşhis koymaya siyasi iktidar, Futbol Federasyonu, takım başkanları, medya ve tribündeki seyirciler hazır mı acaba?

- Reklam -
Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

Güncel Haberler

Özel şirkete devlet reklamı

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bursa Şehir Hastanesinin hasta kabulüne başladığını duyuran spot filmde; toplumu bilinçlendirici, uyarıcı ve eğitici içerik taşımadığını söyleyerek zorunlu kamu spotlarının iktidarın faaliyetlerini tanıttığı ve ticari iletişim unsurları içerdiği için mevzuata aykırı olduğunu söyledi.

Yaylalarda kalanlara mobil sağlık hizmeti

MUŞ Sağlık Müdürlüğü ekipleri, yaz aylarında dağ köylerindeki yaylalarda yaşayanları ağız ve diş sağlığı taramasından geçirdi.

Halk otobüsü Halka karşı!

Halk otobüsü Halka karşı!

Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 22.08.2019 tarihinde yayınladığı Basın Bülteni ile duyurduğu bilgilere göre Türkiye, küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen...

İki süper güç artık Türkiye’nin gerçek komşularıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ani bir karar ile 27 ağustosta, Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gidiyor.

2 bin eserlik koleksiyonunu evi ve bahçesinde sergiliyor

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde, emekli İshak Yeşil (55), 19 yılda biriktirdiği 2 bin eşyadan oluşan eski eserler koleksiyonunu, evi ile bahçesinde sergiliyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Özel şirkete devlet reklamı

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bursa Şehir Hastanesinin hasta kabulüne başladığını duyuran spot filmde; toplumu bilinçlendirici, uyarıcı ve eğitici içerik taşımadığını söyleyerek zorunlu kamu spotlarının iktidarın faaliyetlerini tanıttığı ve ticari iletişim unsurları içerdiği için mevzuata aykırı olduğunu söyledi.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz