Gazeteleriyle televizyonlarıyla Türk medyası futbola bir spor, eğlenceli bir oyun gibi bakmıyor, adeta savaş gibi görüyor.
Spor sayfalarındaki başlıklar dehşet verici:
“Mersin’e tek kurşun”,“Aslan parçaladı”,“Timsah yuttu”,“Kartal’ın büyük avı”,“Trabzon’dan bombardıman,”, “Antep ezdi geçti”, “Sivas acımadı.”
Televizyonların spor programları da bir başka alem:
Beyaz TV’de yayınlanan bir spor programına katılan iki sözde spor adamı birbirlerine “Maganda”, “Karaktersiz”, “Şerefsiz” diye bağırmamış mıydı?
TV 8’deki bir spor programına telefon eden bir kişi, programın konuklarına, “Orada Fenerbahçe düşmanı iki şerefsiz, iki karaktersiz oturuyor” diye çıkışmış, bunun üzerine konuklardan biri ona “Şerefsiz sensin” yanıtını vermemiş miydi?
“Ne kadar şiddet, ne kadar kavga, o kadar reyting” anlayışı televizyon programlarının kalitesini giderek daha aşağıya çekmiyor mu?
En sevilen, en tutulan spor yorumcuları ağzı bozuk, kavga etmeye hazır kişiler arasından seçilmiyor mu?
++
Fenerbahçe futbolcularını taşıyan otobüse Trabzon’da yapılan çirkin saldırıyı elbette hepimiz kınamalıyız, faillerin bir an önce yakalanıp hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını istemeliyiz.
Ama bunu yaparken futbolda şiddetin neden bu kadar arttığını, bunda medya etkisinin varlığını görmezlikten gelmemek gerekiyor.
Bugün takım otobüsüne saldırı nedeniyle şok yaşayan Fenerbahçe taraftarları geçmişte Pendikspor’dan iki gol yedi diye kalecileri Rüştü Reçber’i dövmemişler miydi?
Medya hemen her maçı adeta bir savaş gibi görmese ve göstermese futbol seyircisi bu kadar öfkeli olmazdı herhalde.
++
Bir yanda şiddeti tahrik eden gazete haberleri ve televizyon spor programları, bir yanda tribünleri dolduran takımının zaferine şartlandırılmış, bunu bir ölüm-kalım sorunu haline getirmiş seyirci ve bir yanda da para gücüne dayanarak başkan seçilip kulübü kişisel reklam aracı olarak kullanan, medyada yer alabilmek için sivri demeçler veren taşkın egolu başkanlar…
Buna bazı kulüplere el atan mafyayı ve talih oyunları çetelerini de eklerseniz futbolun neden bu hale geldiği kolayca anlaşılabilir.
Tedavi doğru teşhisten geçer.
Futboldaki hastalığa doğru teşhis koymaya siyasi iktidar, Futbol Federasyonu, takım başkanları, medya ve tribündeki seyirciler hazır mı acaba?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz