Kıbrıs Cezaevindeki kadın mahkumların hayatını konu alan fotoğraf ‘lardan oluşan ‘Benimle Birlikte Yürür Gökyüzü’ koleksiyonu Avrupa’nın başkenti Strasbourg’da sanatseverlerin büyük ilgisiyle karşılandı.

Strasbourg 6. Uluslararası Fotoğraf Sergisi ‘Rendez-Vous-Image’ Kıbrıslı fotoğrafçı Buket Özay’ın Lefloşa Cezaevinde’ki kadın mahkumların hayatını konu aldığı fotoğraflarına ev sahipliği yaptı.

BUKET ÖZAY FOTOGRAFLARIYLA CEZAEVINI TANITTI

Fransa’nın Strasbourg şehrinde Pazar akşamına kadar açık olan sergiye dünyanın dört bir köşesinden 60 fotoğrafçı katıldı. Bine yakın değişik ebat renkli, siyah beyaz fotoğraflar bin 500 metrekare büyüklüğünde ‘Palais des Congres’ salonunda sergileniyor.

“Fotoğraflar vicdan köprüsü vazifesi gördü”

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetin Lefkoşe kentinden sergiye katılan fotoğraf sanatçısı Buket Özay 15 siyah-beyaz 4050, 4060 ebatta portfolyo fotoğraf çalışması ile büyük ilgi gördü.

BUKET ÖZAY FOTOGRAFLARIYLA CEZAEVINI TANITTI

“10 aylık zorlu, duygusal bir çalışmanın sonucu 15 fotoğrafımla Lefkoşa Merkezi Cezaevinde kadın mahkumların yaşamını anlatmaya çalıştım. İlk kişisel sergimi yedi ay önce Haziran 2015’de Lefkoşa’da açtım. Daha sonra Uluslararası Fotoğraf sergilerine katıldım yurtiçi, yurtdışı sergilerinde çok sayıda değişik ödüller kazandım. Bugün burada Avrupa’nın başkenti sayılan Strasbourg’ta fotoğraflarımın tekrar görücüye çıkması beni çok mutlu etti. Cezaevinin koşullarını anlatan fotoğraflarımın sanatseverler tarafından büyük ilgi görmesi, ayrı bir mutluluk veriyor. ‘Benimle Birlikte Yürür Gökyüzü’ ismi altında kadın mahkumların zorlu cezaevi yaşamını anlatan fotoğraflar demir parmaklıkların arkasında hayatına devam eden kadınların farklı hikayeleri, yaşam tarzları, arkadaşlıkları yansıdı. Fotoğraflar adeta bir vicdan köprüsü vazifesi gördü. Sergilen fotoğraflar aynı zamanda dikenli teller, demir kapılar arkasında hüzün ve sevincin nasıl yaşandığına tanıklık etti.”

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.