Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Ford, kendi sessiz köpek kulübesini geliştirdi

Ford, kendi sessiz köpek kulübesini geliştirdi

-

Dünyanın önde gelen otomotiv firmalarından biri olan Ford, bu kez çok farklı bir çalışmaya imza attı.

‘Sessiz köpek kulübesi’ tasarlayan şirket, araçlarda yolculuk eden hayvanların sesten rahatsız olmadan seyahat edebilmesine olanak verirken, kulübelerini de ‘sessiz mod’a alıyor.

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre köpeklerin yüzde 45’i havai fişek sesinden korkuyor. Şimdiye dek davranış sorunları olan beş bin köpeğe ve sahiplerine yardım eden İngiltere’nin en iyi köpek eğitmenleri arasında yer alan “Köpeklerin Babası’ lakaplı Graeme Hall, “Hayvanların büyük çoğunluğu havai fişek gösterilerinden korkuyor. Köpekler, insanlarla kıyaslandığında dört kat daha uzaktaki sesleri çok daha geniş bir frekans aralığında duyabiliyorlar” diyor.

Ford ise bu sorunu ortadan kaldırmak yerine enteresan bir çözüm bulmuş. ‘Aktif hengame Kontrol Sistemi’ teknolojisini baz alan firmanın çalışması ise şöyle: Bu teknolojiyle mikrofonlar, kabin içi istenmeyen hengameleri algıladığında aracın ses sisteminden gelen aksi ses dalgaları kullanılarak bu hengamelerin etkisini azaltılıyor. Prototip köpek kulübesinin içindeki mikrofonlar da havai fişeklerin sesini algıladığında entegre ses sistemi, hengameyi komple engellemiş olan ya da önemli seviyede azaltan aksi frekanslar yayıyor.

Ses yalıtımı için ideal olan yüksek yoğunluklu mantar da tasarımın ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Sonuç olarak ehli hayvanınızın artık hengameden dolayı stres yaşaması söz konusu olmuyor. Ürün, şu an için konsept aşamasında.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Pasifik Okyanusu’nda plastik atıklar için borulu önlem

Pasifik Okyanusu’ndaki plastik atıkları temizlemek için okyanus yüzeyine dev bir boru yerleştirildi.