• Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Yazarlar Fiyatlar bir gecede %800 düştü

Fiyatlar bir gecede %800 düştü

-

Bu başarı öyküsü bizim. Dünyanın hiçbir yerinde sebze ve meyve fiyatlarının hem de bir gecede yüzde 800’lere varan oranlarda düşürüldüğü başka bir ülke yoktur, olamaz da.

Önce, önde gelen haller basıldı, ne kadar toptancı, kabzımal, komisyoncu varsa hizaya çekildi, “çıkarın defterleri, kitapları” misali didik didik edildi. Görüldü ki marketteki sekiz liralık domates bir, 16 liralık patlıcanın da iki liraya hallere giriyormuş. Cezalar, şunlar bunlar derken aranan “enflasyonu azdırmaya bilerek veya bilmeyerek yardım ve yataklık edenler” de iyot gibi açığa çıktı. Bir daha zor görürüler yüzde 800’lük farkı.

İş bununla bitmedi, yine hal baskınlarıyla eşzamanlı olarak gece yarısı “belediyeler manavcılık yapsın” denildi, sabahında meydanlara kurulan çadır ve seyyar satış noktalarında vatandaş pahalı sebze ve meyve esaretinden kurtarıldı, zincir marketlerin vatandaşa vurduğu zincirler kırıldı.

Biz belediyeler bu işin altından kalkamaz üç beş ayda işler ancak oturur demiştik, yanılmışız. Meğerse “gün gelir manav işlerine gireriz” düşüncesiyle satış çadırları, orta halli bir manav dükkanına döndürülebilen kamyonlar bir o kadar da manav işlerinden anlayan personel hazırmış, yukarıdan gelecek işareti bekliyorlarmış. Yani kara kışa, yağmura sele karşı bu kadar hızlı ve etkin organize olunmamıştır.

- Reklam -

Bu arada çadırların yanına sebze meyve ihtiyaç kredisi için geçici banka şubesi, onun yanına da seçim iletişim ofisi açılırsa tablo tamamlanır.

Bir domatesle kaç kuş vuruluyor? Hem vatandaşın başına ucuz sebze, meyve yağıyor, hem de enflasyon denen illetten ve zilletten kurtuluyoruz.

Ne diyordu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak? Geçen Ocak ayında gıda fiyatlarının enflasyona katkısı binde 43 oranında idi ve eğer fiyatlar aynı kalsaydı yıllık enflasyon yüzde 18.83 olacaktı. Şimdi yüzde 800’lük indirimlerle bu hedeflerin altına koşuyoruz. Eyyy IMF, al sana başarı öyküsü!

ÇADIRLAR AVM’LERE

Madem belediyeler bir gecede “kurumsal çadır manavcılığına” geçtiler, bu işi daha fazla genişletebilirler. Her ay bakılır, hangi ürünün fiyatı artıyor, getir meydanlarda sat. Vatandaş bir kilo salatalığın yanında, kahvaltılık ürünler, bir iki gömlek, palto, ayakkabı, hatta şişmiş kalmış, modası teknolojisi geçmiş beyaz eşya da alabilir. Alın size ekonomiyi canlandırma, işsizliği azaltma önerileri. Mücadeleyi çok boyutlu sürdürmek lazım.

Bir diğer etkin ve hemen uygulamaya girebilecek önerimiz, böyle meydanlarda manavcılık zor, trafik, park yeri, taşınması sıkıntı yaratacak, bir de bunun yağmuru çamuru var, en iyisi bu çadırlar AVM önlerine taşısın. Vatandaş çadıra geleceğine belediye onların ayağına gitsin.

Ben AVM yöneticisi olsam, hemen gider belediyeye “gel çadırı bizim oraya kur, istersen boş dükkanda veririz” teklifi yapardım, hem de kira almadan.

Nedeni basit: vatandaş günün büyük bölümünü oralarda geçiriyor. Bunlara ek olarak “ucuz sebze meyve alacağım” diye gelenleri de eklersek AVM’lerde insandan geçilmez. Diğer iş yerleri de bundan nasiplenir, her yer bayram yerine döner. Sadece zincir marketler yas tutar. Amaç da bu değil mi zaten?

Enflasyonla sonuna kadar mücadele edilecekse ve bu işler kalıcı olacaksa, yerleşik düzene geçmekte fayda var. Aksi takdirde belediye kamyonları yakında sokak sokak gezip bizim Züğürt Ağa’nın ses tonunda “domates, patlıcan, biber” diye bağırmak zorunda kalırlar.

Öyle veya böyle çadır manavcılığı ve iki kilo domatesle ile yüzde 17’nin altına inecek Şubat ayı enflasyonu herkese hayırlı olsun.

- Reklam -
İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

İlginizi çekmeyebilir ‘özyazım’dır!

Benim gibi altmışlı yıllarda, Ali Püsküllüoğlu’nun “Öz Türkçe Sözlüğü”yle laf yarıştırmış, biri için “Selfie” özçekim ise “kendine yazım”da “özyazım” dır.

Anlaşmasız brexıt olur mu?

İngiltere’de yayınlanan Sunday Times gazetesi, İngiliz hükûmetinin hazırladığı anlaşmasız Brexit senaryosunu yayımladı.

Helal olsun size…

Geride bıraktığımız Kurban Bayramını geçmiş te olsa kutluyor, sağlık ve mutluluk içinde nicelerine ulaşmanızı diliyorum.

Titanyum Dioksit… Tehlike!

Şimdi birçoğumuz başlığa bakıp, bu sözde nereden çıktı? Bu maddenin ne tehlikesi var, diyebilirsiniz.

Erdoğan’ı zor kararlar bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üzerinde baskılar hızla artmaya başladı.

Avcılar’da “Duvarsız ev”in kiracıları hak arayışında

Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine karar verilen 4 katlı bina yıkılınca, bitişikteki binanın en üst katındaki iki dairenin duvarlarının olmadığı ortaya çıkmıştı.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz