Finli gelinlerden tiyatro

309

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde yaşayan Finli gelinlerin Türkçe ve Fince tiyatro gösterisi beğeniyle izlendi

Engin ANAK / ALANYA(Antalya)
Alanya Fin Kültür Derneği ve Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Karlar Kraliçesi’ adlı çocuk oyunu, Alanya Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Alanya’da yaşayan ve eşleri Türk olan Finli kadınlar ve çocukların sahne aldığı oyuna ilgi büyük oldu. 10 Finli anne ve yaşları 3 ila 15 arasında değişen çocuklarından oluşan tiyatro ekibi, dünyaca ünlü yazar Hans Christian Andersen’in aynı adlı çocuk romanından uyarlanan oyunu başarıyla sahneledi.
Oyunun büyük hazırlık aşamasının ardından sahnelendiğini dile getiren Süper Lig eski hakemi Kuddusi Müftüoğlu’nun eşi Finli Paulina Müftüoğlu şunları söyledi:
“Bu projeye çok emek harcadık ve epey yorulduğumuzu söyleyebilirim. Haftada 3 kez toplandık. Hepimiz çalışıyoruz ve çocuklarımız da okulda olduğu için süreç biraz uzadı. Bu oyunu seçme nedenimiz ise oyunun Finlandiya’nın en kuzey kesiminde yer alan Laponya’da geçmesi. Oyun için Laponya’dan fotoğraflar getirttik.”
Tiyatro hakkında bilgi veren oyunun yazarı ve yönetmeni Nilbanu Engindeniz de şöyle konuştu:
“Benim için ilginç bir çalışma oldu. En zoru ise oyunlaştırma kısmı oldu. Ben oyunlarımda Türk motiflerini düşünürüm, bu kez Fin motiflerini düşündük. Fin müzikleri, tarihleri ve kültürlerini oyuna kattık. Oyunun bir kısmını Türkçe, bir kısmını Fince oynuyoruz. Böylece bir Finli de bir Türk de izlediği zaman anlayabilecek. Oyunun kitabını da Türkçe ve Fince bastırarak izleyicilerimize hediye ettik.”
3 farklı rolü olan 6 yaşındaki Miray Özbek ise oyun için Finlandiya’dan geldiğini, bazı rollerde zorlandığını söyledi. (DHA)