Fil hastalığından iki bacağını kaybetti ama boyacılık yapıyor

220

– TOKAT’ta 10 yıl önce fil hastalığı nedeniyle 2 bacağı kesilen 42 yaşındaki Ali Rıza Sorgel, ayakkabı boyacılığı yaparak evini geçindiriyor.
Tokat’ta kent merkezi Örtmeliönü Mahallesi’nde yaşayan evli ve 1 çocuk babası Ali Rıza Sorgel’in, 10 yıl önce yakalandığı fil hastalığı nedeniyle sol bacağı diz üstünden, sağ bacağı ise diz kapağı altından kesildi. Bacakları kesildikten sonra yaşama tutunmaya çalışan Ali Rıza Sorgel, mesleği olan ayakkabı boyacılığını sürdürdü. Her 3 ayda bir engelli maaşı alan Sorgel, hem ev kirasını ödemek hem de evinin geçimini sağlamak için çalışmaya devam etti. Sorgel, her gün eşi Hasine Sorgel’in yardımıyla tekerlekli sandalyeyle Gaziosmanpaşa Bulvarı Namık Kemal Ortaokulu önüne gelerek burada tezgah açıyor. Burada akşama kadar müşterilerine hizmet eden Sorgel, yine eşi tarafından akşam saatlerinde evine götürülüyor.
“GÖZLERİM GÖRÜYOR, ELLERİM ÇALIŞIYOR”
İki bacağını kaybetmesine rağmen hayattan kopmadığını belirten Sorgel, 3 ayda bir aldığı bin 250 lira engelli maaşının ihtiyaçlara yetmediğini, aylık 235 lira ev kirası verdiğini söyledi.