Feyzioğlu: Erdoğan’ın talebi meşrutiyet öncesi padişahlıktır

148

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Sayın Erdoğan’ın başkanlık sistemi talebi artık bir takıntı haline gelmiştir. Erdoğan’ın çok açık söyleyeyim talebi meşrutiyet öncesi padişahlıktır” dedi

Metin Feyzioğlu, Kütahya Barosu tarafından düzenlenen ‘Hukuk ve demokrasi’ konulu söyleşiye katıldı. Hilton Garden Inn Kutahya otelinin salonunda düzenlenen söyleşide konuşan Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemi talebinin Ak Parti içinde de ciddi sıkıntı yarattığını savundu. Feyzioğlu şunları söyledi:

“Sayın Erdoğan’ın başkanlık sistemi talebi artık bir takıntı haline gelmiştir. Kendi partisi içinde de çok ciddi bir sıkıntı yarattığı ortadadır. Sayın Erdoğan’ın çok açık söyleyeyim talebi meşrutiyet öncesi padişahlıktır. Meşrutiyetin meclisi mebusanı tarafından bile denetlenmeyen mutlak iktidara sahip padişahtır. Ama öyle bir padişah ki, o padişahlara yani mutlak iktidara sahip padişahlara nasip olmamış bir teknoloji üstünlüğü, Abdülhamit’in hafiye teşkilatına nasip olmamış yeni milli hafiye teşkilatı adı MİT olarak konulsa da her vatandaşının aldığı nefesi en ileri teknolojiyle takip eden, devlet düşmanı dışarıda değil kendi vatandaşında bilen bir sistem. Dolayısıyla sayın Tayyip Erdoğan korkmaktadır. Bütün baskıcı yöneticiler gibi onun içinde korku dağları sarmıştır. Korktukça baskına daha fazla müracaat etmektedir. Ama baskı insanların yüreğinde direnişler patlatmaktadır. Baskı ne kadar artarsa bir toplum o kadar yönetilemez hale gelir. Tayyip Erdoğan Türkiye’yi kendi tarafından yönetilemez hale bizzat kendi davranışlarıyla getirmeyi başarmıştır.” (DHA)