İnsanlara hizmet etmeyi, insanlarla lezzetleri paylaşmayı, damak zevkinde ortak noktada buluşmayı hedefleyen FD Köfte’nin işletmecisi Fatih Derin, yemeklerini Ankaralı ve Ankara dışından gelen misafirlerine, müthiş sunumun yanında güler yüzlü hizmet veriyor .

“İnsanların vermiş olduğu paradan ziyade teşekkür ederek mekandan memnun bir şekilde ayrılması beni daha mutlu ediyor.” diyen Derin henüz gelmemiş olanlara “Çıkın çıkın gelin” derken, her gün gelen misafirlerine ise esprili bir dille “Hala acıkmadınız mı?” diye çağrıda bulunuyor. Köfte yapmanın püf noktalarını, mekanda hijyenin önemini,  müşteri ilişkilerini ve daha birçok konunun ince detaylarını Fatih Derin ile konuştuk

Soru: Kendinizi biraz tanıtarak bu işe nasıl başladığınızı anlatır mısınız?

Derin: Bu iş benim 20 senelik idealim olan bir meslekti. İnsanlara hizmet etmek, insanlarla lezzetleri paylaşmak, insanların damak zevkine ortak olmak için sevdiğim istediğim bu mesleğe adım attım. Bu işe kısacası bir heves olarak başladım. Ancak lezzetlerimiz insanlar arasında tutulup sevilmeye başlandı.

Kişilik ve karakter de işin içine girdiği zaman insanlar mutlu olarak buradan ayrıldı. Tabi ki sadece bunlar yeterli sebepler değil. Sunum tarzı, buraya gelen müşterilerle ilişkilerimiz, güler yüzlü olmamız, sıcak kanlı olmamız da başlıca etkenler arasında yer aldı.

Kısa sürede burada güzel işler başardığımız inancındayım. Kaliteden kesinlikle ödün vermiyoruz. Lezzeti yakalamak için burada yaptığımız yemeklerde birinci sınıf et kullanıyoruz. Birinci sınıf malzeme kullandığınız zaman yemeğin lezzeti de daha güzel oluyor. Buraya gelen insanlar bizim yemeklerimizden tattıkları zaman hem damak zevkini alıp hem de sağlıklı bir şekilde birinci sınıf ürünlerle beslenmiş oluyor.

İnsanların bana vermiş olduğu paradan ziyade teşekkür ederek ayrılması beni daha mutlu ediyor. Bizim burada yapmış olduğumuz köfte diğer yerlerde yapılan köftelere göre daha lezzetli ve kaliteli. Buraya gelen müşterilerimiz kaliteyi gördükten sonra arkadaşlarına çevresine söyleyerek onları da bu lezzete ortak etmek istiyor. Buraya birçok iş adamı da geliyor. Burada misafirlerini gönül rahatlığı ile ağırlayan iş insanları  buradan mutlu bir şekilde bizlere teşekkür ederek ayrılıyor.

Herkesi özel olarak yaptığımız köftemizi, Adanamızı ve  özellikle ciğerimizi denemeye  davet ediyorum bu konuda çok iddialıyım.

Soru: Bu tür mekanlarda hijyen konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Derin: Biz sanayi esnafının bol olduğu bir bölgede hizmet vermekteyiz. Esnaf arkadaşlarımız olsun matbaacı arkadaşlarımız olsun, gelen misafirlerimiz hep  ön yargılı oluyor. Ancak biz onu burada aştık. Misafirlerimiz buraya geldiğinde burada ki hijyeni temizliği gördükleri zaman içleri ferah bir şekilde yemeklerini yiyorlar. Burada hijyen kuralları içinde temiz bir hizmet verdiğimiz için bizlere teşekkür ediyorlar. Lezzeti aldıktan sonra daha çok teşekkür ediyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor doğal olarak.

Soru: Köftenizin içeriği ve lezzeti için ne söylemek istersiniz?

Derin: Köftemizde kesinlikle herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz.  Köftelerimizde  dananın kaburga  kısmı ve kuzu boşluğunu harmanlayarak kullanıyoruz.. Daha sonra tuz ve karabiber ekliyoruz. Son olarak sarımsakla lezzetlendirip misafirlerimizin hizmetine sunuyoruz.

Bazı yerlerde soya ve karbonat kullanıyorlar. Bu maddeler kullanıldığında hem mide  ekşime yapar hem de insan sağlığına zarar verir. Biz müşterilerimizin etin tadını alarak köfte yemesini istiyoruz.

Soru: Müşteriler ile ilişkileriniz nasıl?

Derin: Biz FD köfte olarak baş döndüren lezzet olduğumuz için şu tür sıkıntılarda ortaya çıkabiliyor. İnsanlar yemeğini yerken parmaklarını da ısırabiliyor. Ambulansımızı kapının önünde bekletiyoruz. İşin esprisi tabi ama buraya gelen müşterilerimizin memnun kalacaklarından eminim. Onlara esprili cana yakın olarak yaklaşıyoruz.

Soru: Helal kesim hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Derin: Besmelesiz kesilen hayvanın etinin lezzetinin düşük olduğuna inanıyorum. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanın eti nasıl lezzetliyse helal kesim olan ürünün tadının da o derece lezzetli olacağı inancındayım. Toplu kesimlerde ne yazık ki bu tür problemler oluyor.

Ben bu problemleri Çubuk’ta bulunan özel kesim, yetişmiş yayım hayvanlarından alıyorum. Piyasada çok ucuza et bulabilirim. Ancak ben son noktada kasaptan et aldığım için ve görerek aldığım için bu konuda içim çok rahat.

Soru: Diğer yemeklerinizden bahseder misiniz?

Derin:  Biz her sabah burada üç çeşit çorba çıkarıyoruz. Çorbalarımız Kelle Paça, İşkembe ve Mercimek çorbası. Çorbalarımızı hazırlarken öncelikli olarak hijyeni ön planda tutuyoruz. Çorbalarımızın özlü ve sağlıklı olmasına özen gösteriyorum. Çorbaları hazırlarken kemik suyunu kendi çabalarımla burada elde ediyorum. Kemik suyunu hazırladıktan sonra çorbalarımın içine ilave ediyorum. Kemik suyunun katılması çorbalara ve yemeklere ayrı bir lezzet veriyor elbette.

Soru: Kemik suyunun faydaları nelerdir?

Derin: Kemik suyunun sağlığa faydası es geçilmeyecek düzeyde. İnsan belli bir yaşa geldiği zaman kemik suyu tüketmediği için eklem rahatsızlıkları ile mücadele ediyor. Eklem ağrıları olan misafirlerimiz bu çorbayı içtikten sonra faydasını görüyorlar.

Bazı müşterilerimize doktorlar kemik suyunun katıldığı çorbaları öneriyor. Hastalarda bizlere ulaşarak buraya gelerek çorbamızı içiyor. Hatta bir müşterimizin ayakları sürekli olarak ağrıyordu tavsiye ve önerilerimiz üzerine kemik suyunu denedi ve bize daha sonra geldiğinde ayaklarındaki ağrının geçtiğini iletti.

Kemik suyunu evde de elde edebiliriz. Biz sadece burada iyileşebilirsiniz iddiasında değiliz ama faydalı olduğunu ve bizimde bunu yemeklerimizde çorbalarımızda kullandığımızı söyleyebilirim.

Kelle Paça: Sağlıklı bir yaşam için kelle paça çorbasından kesinlikle uzak kalmamalısınız. Yağ oranı ve kalorisi oldukça yüksek bir besindir. Kolesterol bakımından da yüksek besin değeri olan paça çorbası özellikle çocuklara gelişim dönemlerinde içirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kanser hastalarının tedaviden olumlu sonuç almaları ve kanserli hücreleri yok etmeleri için kollajen adı verilen bir maddeden almaları zorunludur. Kemoterapi döneminde alınan ilaçlar vücutta ki kollajen düzeyini bozma gibi bir etki oluşturabilmektedir. Tedavi döneminde kelle paça çorbasından alınan kollajen sayesinde tedaviye cevap verme daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşiyor. Kollajen maddesi ise yalnızca kemik suyunda, paçada ve tavuğun suyunda bulunan bir maddedir. Bu sebeple kanser hastaları için paça tedavi edici bir besindir.

İşkembe: Bağışıklık Sistemi. İşkembe vücudun temel ihtiyaçları olan fosfor, kalsiyum, çinko gibi minerallerle, yüksek oranda B12 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirerek, özellikle grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır.

Mercimek Çorbası: Yüksek oranlı besin değerleri olan mercimek ve mercimek çorbası şu yararlara sahiptir. Mercimek, yüksek orandaki demir ve folik asit içermesi sebebiyle kansızlığı önler. Zengin potasyum içerdiği için yüksek tansiyonunuzu düşürücü etkiler yapar. Kanda ki kötü kolesterol düzeyini düşürür. Ve böylece kalp krizi geçirme riskinizi azaltır. Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle mercimek, şeker hastaları için değerli bir besindir. İnsülin ve kan şekerini düşürmektedir. Mercimek çorbası içtiğinizde kuru baklagil tüketmiş, böylece posa alımınızı artırmış olursunuz. Kalın bağırsakların çalışmasını düzene sokar. Hemoroit ve ince bağırsak sorunlarında da iyileştirici etkiler yapar. Ayrıca içerdiği besin maddeleriyle vücudun kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

Soru: Köftenizin en önemli özelliği nedir?

Derin: Öncelikli olarak seçmiş olduğum et çok önemli. Yemeklerde Kaliteyi yakalayabilmek için birinci sınıf et kullanmak gerekir. Köftenin en önemli püf noktalarından biri ise %20 oranında kuzu boşluk etinden çekilen kıyma içermesi, aynı zamanda dana ve kuzu kıymalarını birlikte çektirmek her iki kıymanın da homojen şekilde karışmasını sağlıyor. Bu köfte hazırlamak için ikinci bir püf noktası ise içerisine Trabzon ekmeği kırıntısı eklemek. Trabzon ekmeğinin ekşimsi ve aromatik yapısı köfte ye lezzet katıyor. Son olarak diğer köftelerden farklı olarak sadece sarımsak içeriyor.

Çin Kebabı: Çin Kebabını yaz yemeği olarak misafirlerimize sunuyoruz. Yaz aylarının bunaltıcı sıcağında misafirlerimize hafif bir yemek tattırmış oluyoruz. Çin Kebabını tavuk etinden yapıyoruz. İçerisine havuç, patates ve biberi kızartarak ekliyoruz. Misafirlerimiz tadına baksınlar ancak parmaklarına dikkat etsinler lezzetten parmaklarını yemesinler.

Soru: Son olarak ne söylemek istersiniz?

Derin: Ankara da yaşayanların kesinlikle buraya gelip bu tatları tatmasını ve bizim misafirimiz olmasını istiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz