“Fazla vergi vatandaşı öldürüyor”

0
176

Tekin, “Adil olmayan vergi sistemi nedeniyle sahte içki kâbusu büyüyor”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, sahte içkiye bağlı ölümlere dikkati çekerek,  “Türkiye’de son bir haftada, sahte içki tüketimi nedeniyle 50 den fazla yurttaşımızı kaybettik. Her yıl en az 600 insanımızı kaybediyoruz. Başka ülkelerde neden kaçak içkiden kimse yaşamını yitirmiyor? Acil bir düzenleme yapılmadığı takdirde her gün maalesef ölüm haberiyle karşılaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Alkollü içkide artarak devam eden yüksek vergi oranı nedeniyle, ürünlerin sahtesinin yapılma yolunun açıldığını belirten Tekin, Toplumun sağlığını korumanın ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmanın yolu sadece vergileri artırmak değildir. Birçok yurttaşımızın ölümü ve kalıcı vücut hasarına maruz kalmasının en önemli nedeni işte bu vergilerdir.” Değerlendirmesinde bulundu.

- Reklam -

“Soruna çözüm bulmak, devletin ve yetkililerin elinde”

İktidar, bu fiyat politikasıyla devam ederse maalesef bu ölüm artışları devam edecek” diyen Tekin, Sayıştay’ın 2019 raporuna göre, son altı yılda etil alkol kullanımı yüzde 448 arttı. “Bu kadar yüksek vergi oranı ile alkollü içecekleri ulaşılmaz kılarsanız, ulaşmak isteyen insanlar başka yollardan alkole buluşurlar. Kısacası iktidarın bütçe gelirini artırmak için tercih ettiği yüksek vergi oranları, halkın hayatını tehlikeye atmaktadır. Konunun derhal bütün boyutlarıyla gözden geçirilmesi ve insan hayatını önde tutan bir çözümün acil olarak geliştirilmesi gerekiyor.

Alkolün her türlüsünün insan sağlığına zararlı olduğunun altını çizen Tekin, “Alkollü ürünlerden alınan ÖTV oranlarının çok yüksek olması ve hızla yükselmesi bu durumun en büyük nedenidir. Bütçe açıklarını kapatmak alkol alanların görevi değildir. Alkollü içeceklerdeki yüksek vergi baskısının sahtecilik cazibesini düşürecek oranlara çekilmesi, tüketicinin uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlayacak bir düzenlenmenin belirlenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

- Reklam -