FATURALAR GENÇLERİ YUVAYA DÖNDÜRDÜ

1
188
- Reklam -

Son günlerde gıdadan akaryakıta, konut fiyatlarına, ısınmaya, barınmaya kadar hayatın her alanında yaşamı zora sokacak seviyede zamlar birbirini kovalıyor.

Covid-19 salgını sonrası hızla artan konut ve kira fiyatları, ekonomideki belirsizlik ve işsizlik gibi sorunlar gençleri aileleri ile beraber yaşamaya zorlarken, yüksek faturalar da bu işin tuzu biberi oldu.
Sürekli olarak gıdaya ve temel ihtiyaç maddelerine erişeme ve evsizlik riski ile karşı karşıya kalan, hayat pahalılığından en fazla etkilenen aileler yeni çözüm yolları aramaya ve üretmeye başladı. Bu kapsamda çok yüksek gelen faturalara çözüm arayan dar gelirli aileler, faturalar uçunca birleşmeye bir arada yaşamaya karar verdi. Anne babalarının yanına taşınmayı çözüm olarak görenler faturaları teke indirerek paylaşma yolunu seçti.Yani yoksulluk aileleri tek bir evde birleştirdi.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Erdoğan, yaşam koşullarının zorlaşması nedeniyle ailelerinin yanına dönmek durumunda kalan gençlerin yaşayabileceği fiziksel ve psikolojik sorunlar hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.
 
Pandemi sonrası hızla artan konut ve kira fiyatlarının, ekonomideki belirsizliğin, işsizliğin ve çalışan yoksulluğu gibi birçok faktörün gençleri ebeveynleriyle beraber uzun yıllar yaşamaya zorladığını vurgulayan Prof. Dr. Barış Erdoğan, “Böyle olunca gençlerin evden ayrılma ya da yeni bir aile kurma hayalleri ileriki yıllara erteleniyor. Evden ayrılanlar ise tekrar yuvaya dönüyorlar. Aslında bu yeni bir sorun değil. Genç yetişkinler pandemiden önce de ekonomik nedenlerden dolayı ailelerinden ayrı yaşamakta ya da yeni bir yuva kurmada önemli sorunlar yaşıyordu. Zira emlak fiyatları ve yaşam maliyetleri gelirlerden daha hızlı artıyor.” diye konuştu.

- Reklam -

Hayat pahalılığı nedeniyle yoksulluk hiç olmadığı kadar çok kişiyi kıskacına aldı. Elektrik, doğalgaz ve kira ödemekte zorlanan aileler sürekli olarak evsiz kalma korkusu yaşamaya başladı. Bu zor süreçten kurtulmak için aileler, birleşerek eskiden olduğu gibi geniş aileler biçiminde yaşama yolunu seçti. Geçim sıkıntısında olan bazı aileler de kiralarını ödeyebilecekleri küçük evleri tercih etmeye başladı.
Türkiye OECD ülkeleri arasında en fazla asgari ücretle çalışan işçi oranına sahip. Kiralar son dönemde asgari ücret sınırının üstünde. Türkiye’de bu sorunlar birçok ülkeye göre daha ağır bir şekilde yaşanıyor. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin aldığı 4 bin 253 TL’lik asgari ücret, bir ailenin temel besin giderlerini dahi karşılamaktan uzak. Asgari ücret ile konut kirası da ödemek zorunda olan insanlar, açlığın yanı sıra barınma sorunu ile de karşı karşıya.
Kira fiyatlarındaki aşırı yükseliş halkı barınma kriziyle karşı karşıya bıraktı. 81 ili kapsayan ortalama kira araştırması bu durumu bir kez daha gözler önüne serdi. Araştırmaya göre Türkiye’de ortalama kira 4 bin 582 lira olurken ortalama en yüksek kira 9 bin lira ile Muğla’da. İstanbul’da ise ortalama kira 6 bin 900 lira olarak hesaplandı. Yüksek kira artışlarına karşı iktidar konutlarda yüzde 25 kira artışı sınırlaması getirdi.Bakalım bu nasıl bir sonuç doğuracak.
Umarım iktidar yetkilileri hayatın her alanında yaşanan sorunlara bir an önce köklü ve kalıcı çözüm üretir.

- Reklam -

1 Yorum

 1. MAAŞLAR YETMİYOR HER ŞEYE ZAM VAR

  Nedir bu rezalet bunca rezillik
  Maaşlar yetmiyor her şeye zam var
  Dünya dar edildi tüm insanlara
  Her yerde savaş var, her yerde gam var

  Ayçiçek yağıyla başladı açlık
  Ekmek gaz su derken kalmıyor harçlık
  Bu kadar ucuzmu oldu insanlık
  Kimine saray var, kimine dam var

  Çiftçi ekin ekmez mazot çok para
  Ekse kurtarmıyor düşüyor dara
  Zeytinler yakıldı kökleri kara
  Her yerde savaş var, her yerde kan var

  Nedense zenginler çıkar peşinde
  Fakır fukaralar herkes işinde
  Takatı kalmamış canı dişinde
  Can çekişiyorlar, içinde can var

  BİÇER’i dayanmaz böyle acıya
  ALLAH sabır versin Ana bacıya
  Suskun hep ne oldu hoca hacıya
  Vicdanlar satılmış, öyle bir zan var

  ALİ BİÇER. 09.03.2022.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz