Fasulye üreticisi umutlu

103

Türkiye’nin önemli fasulye üretim merkezlerinden Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde, 45 bin dekar alanda 180 bin ton rekolte bekleniyor.

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Ömer Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede geçen yıl 40 bin dekar alanda fasulye ekimi yapıldığını, bu yıl ise ekim alanının 45 bin dekara çıkarıldığını ifade etti.
Nevşehir’in en geniş ve düz topraklarına sahip Derinkuyu Ovası’ndaki taze fasulyeden bu yıl 180 bin ton civarında üretim beklendiğini bildiren Yılmaz, iklim özellikleri sayesinde kalitesi dolayısıyla Derinkuyu fasulyesinin tercih edildiğini söyledi.
İlçede dekar başına ortalama 400 kilogram fasulye üretiminin gerçekleşeceğini anlatan Yılmaz, “180 bin ton civarında fasulye rekoltesi olacağı beklentisi içindeyiz. Yağmurlar bol yağdı. Bu yıl fasulyeden iyi verim bekliyoruz dekar civarında az verimli fasulye alanları olabilir” dedi.
Bu aylarda yapılması beklenen hasadın da yağışlar dolayısıyla geciktiğini dile getiren Yılmaz, bir ay içinde fasulye hasadına başlanacağını kaydetti.
Yılmaz, bazı üreticilerin zarar gören mahsullerin yerine tekrar fasulye ektiğini, çiftçilerin kaliteli fasulye yetiştirdikleri için fasulye hasadından umutlu olduklarını sözlerine ekledi. (AA)