Faiz kavgası her vatandaşa biner lira ek yük getirdi

95

Faiz kavgasının kişi başına getirdiği ek yükün bin 86 TL olduğunu iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “Dövizde son iki aydaki yükseliş; maaş, ücret ve emekli aylıklarında ise dolar karşısında yüzde 8.4 erimeye yol açtı. Akaryakıttaki pahalanma, tüm sektörlere yansıyarak, maliyet enflasyonu yoluyla bir zam dalgası başlatacaktır” dedi.
Oran “faiz” tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:
“Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankası ile faiz kavgası nedeniyle dövizin ateşinin yükseldiği son iki ayda rekor üstüne rekor kıran dolar 2.54 TL’yi de görürken, ortaya çıkan kur farkı, dış borçta vatandaşa kişi başına 1.086 TL ek yük bindirdi.
Tarafsız olması, hükümetin işlerine karışmaması gereken Cumhurbaşkanı, ‘inşaat lobisini’ batmaktan kurtarma telaşı ve seçim öncesi durma noktasına gelen ekonomiyi harekete geçirme umuduyla, faizleri düşürmesi yönünde baskı yaptığı Banka, ekonominin yasaları ile Erdoğan’ın öfkesi arasında sıkışmış, bir yol arıyor. İş, Merkez Bankası Başkanı’nı ‘hain’ ilan etme; Merkez Bankası’ndan yana tavır alan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı açıkça hedef göstererek ‘kendine çeki düzen ver!’ diye etme noktasına kadar geldi. Ancak Erdoğan’ın bu konudaki her konuşmasıyla piyasalar geriliyor, güvensizlik derinleşiyor, dövizin ateşi yükseliyor.
Anayasa’yı çiğneyerek yetki alanının dışına çıkan Erdoğan’ın sürdürdüğü kavga, Türkiye ekonomisine, dolayısıyla 77 milyon vatandaşa ağır faturalar yüklüyor. Bu faturanın en ağırı kur farkı dolayısıyla dış borçlarda ortaya çıktı. Türkiye’nin 396.8 milyar dolar olan toplam dış borcunun Türk parası cinsinden karşılığı 2014 sonu itibariyle 2.3273 TL olan kurla 923.5 milyar lira ederken, kurun 2.54 TL’ye çıkması ile bu tutar 1 trilyon 7.8 milyar liraya ulaştı. Buna göre yılbaşından bu yana kurdaki yükseliş nedeniyle dış borcun TL karşılığı 84.4 milyar lira arttı.