Faik Öztrak: 1,5 milyon öğrenci az buz bir rakam değil

0
46

Özgür ALTIN/ANKARA

Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Faik Öztrak Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Faik Öztrak uzaktan eğitime dikkat çekti.

Pandemi nedeni ile uzaktan verilecek eğitim hakkında açıklamalarda bulunan Öztrak; “Mecburi evde eğitimin başarılı olması için veli öğretmen öğrenci ilişkilerinin yeni yöntemlerle desteklenmesi gerekiyor. ” dedi.

‘1.5 MİLYON ÖĞRENCİ AZ BUZ RAKAM DEĞİL’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un uzaktan eğitim hakkında açıklamalarını değerlendiren Faik Öztrak sözlerine şöyle devam etti; “Mecburi evde eğitimin başarılı olması için veli öğretmen öğrenci ilişkilerinin yeni yöntemlerle desteklenmesi gerekiyor. 1,5 milyon öğrencinin uzaktan eğitime ulaşamadığını sayın bakan açıkladı. Tek bir öğrencimiz bile bizim için önemlidir ama 1,5 milyon öğrenci az buz bir rakam değil. Bu salgın sürecinde bir nesli kaybedebiliriz. Gelişmiş ekonomileri gençlerin eğitimini en önemli sorun olarak görüyorlar ama Milli Eğitim Bakanımız bununla meşgul değil. Bakan öğretmen maaşlarının yük olmasından şikâyetle meşgul. OECD ülkeleri içerisinde öğretmenlerine en düşük maaşı veren 7 ülkeden biriyiz. Öğretmenlerimizin çok büyük sorunları var. Aile birliği, sağlık ve güvenlik nedeniyle mazeret atamaları birkaç yıldır yapılmıyor. Bakanlık öğretmenlerimize bir çözüm sunmuyor.”

ÖZEL BİR TELEVİZYONUN KJ’SİNDE ANITKABİR’İN YANLIŞ YAZILMASI

30 Ağustos törenleri sırasında özel bir televizyon kanalının Anıtkabir yerine farklı bir kelime kullanmasını da eleştiren Faik Öztrak bu durumu kınadıklarını belirtti ve gerekli adımların atılmasını istedi. CHP’nin RTÜK’teki temsilcilerinin konuyu RTÜK gündemine getireceklerini de açıkladı.

Ayrıca Anıtkabir’de slogan atıldığını iddia eden Öztrak:”Bu holiganların içeriye alınması devlet protokolünün hangi maddesinde yazıyor? Ata’mızın kabrine edeb adab bilmeyen bu holiganları kim dolduruyor? Kim bunları seçiyor? Kimlik göstere göstere içeri alınmışlar. Bu artık kaçıncı ayıp? Kabir ve kabristanlarda slogan atmak, tezahürat yapmak hangi örfte hangi inançta var? Biz yapılan bu ayıbı da bu ayıba sessiz kalanları da kınıyoruz. Grup başkanvekillerimiz bu hadisenin bir daha Anıtkabir’de tekerrür etmemesi için bir düzenlemeyi TBMM’ye verecekler.” dedi.

ÖTV VE BENZİN FİYATLARINI ELEŞTİRDİ

Faik Öztrak son dönemde benzine yapılan zamları ve ÖTV’de yapılan değişikliği eleştirdi. Resmi tatil gününde resmi gazetede ÖTV değişikliğinin açıklanmasının hatalı olduğunu açıkladı.

Öztrak: “Milletimiz 30 Ağustos’a ÖTV zammıyla uyandı. Oysa ulusal bayram ve tatillerde hizmetin gerektirdiği haller dışında Resmi Gazete’nin yayımlanmayacağı kararname ile düzenlenmiş. Daha birkaç ay önce ucuz araç kredisi pazarlayanlar şimdi birdenbire ÖTV’ye fahiş zamlar yaptılar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler. Bu git geller hem vatandaşı hem de ekonomiyi perişan ediyor. Vatandaşlarımız önünü göremez hale geldi. Bir üründen alınan vergi, ürünün değerini aşıyorsa ona haraç denir. Türkiye’de kendi sınıfında en çok satan ve 1500 cc motoru olan bir aracın Almanya’da bugün satış fiyatı 33 bin 859 avro. Aynı araç Türkiye’de bugün 295 bin lira ediyor. Bir de buna yüzde 80 ÖTV’yi ekleyip üstüne bir de verginin vergisini alıp yüzde 18 KDV ilave edince aracın Türkiye’deki satış fiyatı 627 bin 111 liraya çıkıyor. Yani vatandaş bir araba kendine alırsa bir tane de hükümete. Üstüne bir de 36 bin lira daha verecek. Almanya’da asgari ücretli çalışan bir işçi 21 ay çalışırsa bu arabayı alıyor, Türkiye’de ise asgari ücretle çalışan bir işçi bu arabayı alabilmek için 270 ay çalışmak zorunda. Bunun da 127 ayı arabaya, kalan 143 ayı ise vergiye gidiyor.” dedi.

Benzin fiyatlarında gerçekleşen zamları da değerlendiren Öztrak sözlerine şöyle devam etti; “Depoya konan benzinde de durum aynı. Nisan ayında 55 litrelik bir araç deposu 282 liraya doluyordu şimdi 371 liraya doluyor. Vatandaş pompada ödediği her 100 liranın 55 lirasını vergiye veriyor. Pompacılar adeta vergi memuru gibi çalışıyor. Dünyanın neresinde böyle vergiler var? Dünyada vergiden bile vergi alan başka bir yönetim var mı?”

‘BİLİM KURULU’NUN ADI KALDI’

Son günlerde açıklanan vaka sayılarının durumu özetlediğini ifade eden Öztrak şunları söyledi; “Salgının birinci dalgasındaki ikinci zirvesine girdik. Bu süreç ağırlaşırsa sadece sağlık ve insani yönü değil ekonomik etkileri de taşınmaz olur. Zaten iki yıldır süren bir ekonomik buhranın içindeyiz. Gerekli her türlü önlemi almak durumundalar. Üzülerek görüyoruz ki, ölümler de yeniden hızlanmaya başladı. Açıklanan rakamlara kimsenin güveni kalmadı. Bilim Kurulu’nun adı kaldı kendisi ortada yok. Fedakâr sağlık çalışanlarımız bu işin bedelini ödüyor. Sağlık Bakanı milleti şikâyet ediyor, başka bir şey yapmıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz