Eylemi kitaplarımın reklamı için yaptım

326

-İstanbul seferini yapan Türk Hava Yolları uçağının çeşitli yerlerine bomba yerleştirdiğini söyleyen Zafer Alcan, yazdığı kitapların reklamı nedeniyle böyle bir eylemi gerçekleştirdiğini söyledi.
Olaydan sonra tutuklanan Alcan hakkında, “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Hava ulaşım araçlarını kaçırma ve alıkoyma” suçlarından 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Türk Hava Yolları’nın 7 Haziran 2015 tarihli Ankara – İstanbul seferini yapan uçağının çeşitli yerlerine patlayıcı madde yerleştirdiğini söyleyen TRT Haber Merkezi’nden emekli Zafer Alcan hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Alcan, yazdığı kitapların reklamı için bu eylemi yaptığını söyledi.
‘MAKSADIM BOMBA İHBARI YAPIP DİKKATLERİ ÜZERİME ÇEKEREK KİTAPLARIMIN ADININ DUYURULMASINI SAĞLAMAKTI’
Olaydan bir gün sonra çıkarıldığı Bakırköy Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Talip Kalkan’a ifade veren Zafer Alcan, ifadesinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Alcan ifadesinde, TRT Haber Merkezi’nde 20 yıl muhabir olarak çalıştığını, 2008 yılında emekli olduktan sonra bir takım düşüncelerini kitap haline getirdiğini söyledi. Toplam 6 tane kitap yazdığını, bunların 4 tanesinin yayınlandığını, iki tanesinin de yayına hazır hale getirdiğini belirten Alcan, “Ben yayınlanan ve yayına hazır olan kitaplarımın Bakü’de yayınlanması için girişimlerde bulundum. Bu konuda cevap bekliyorum. Benim kitaplarım genellikle tarihi olayları anlatmaktadır. Kitapların yayınlanması ile ilgili beklediğim desteği bulamadım. Maksadım uçakta bomba ihbarı yapıp dikkatleri üzerime çekerek kitaplarımın adının duyurulmasını sağlamaktı” dedi.
‘GERÇEKTE BENİM YANIMDA VE UÇAKTA BOMBA YOKTU’
Bu nedenle 7 Haziran 2015 tarihli Ankara-İstanbul uçağına bilet aldığını belirten Alcan, “Uçak saat 17.00’da Esenboğa Havalimanı’ndan havalandı. İstanbul Atatürk Havalimanı’na inişe geçtiği sırada, daha doğrusu kaptan pilot inişle ilgili anons yaptıktan yaklaşık 10 dakika sonra ben uçağın arka bölümüne giderek mutfak gibi kullanılan kısımda oturmakta olan hostes hanıma hitaben, ‘uçağın çeşitli noktalarında bomba var, yolculara ve THY’ye zarar vermek istemiyorum. Kaptan pilotla iletişime geç. Romanya’nın Bükreş Havaalanı’nda bir bildiri açıkladıktan sonra olayı sonlandıracağım’ dedim. Gerçekte benim yanımda ve uçakta bomba yoktu.