Ey vicdansızlar bu kaçıncı?

55

Son iki yıldır verdiğimiz şehitlere kahroluyoruz. Gün geçmiyor ki şehit haberi gelmesin. Ama diyoruz ki, en azından, vatan için savaşırken şehit düştüler. Bir nebze de olsa, teselli buluyoruz. Ama şu askerlerin zehirlenme olayı yok mu, işte o insanı manen çökertiyor.

Son bir yılda Türkiye’nin her tarafında rastlanan zehirlenme vakalarında, toplam olarak 2 bin111 askerimiz zehirlenmiş.
Bu bir skandaldır! Bizim dünyaya rezil olma sebebimizdir.
Hangi ülke, hangi devlet, askerinin zehirlenmesini önleyemez ki? Burada bir acizlik söz konusu değil de, nedir? Onlar bizim için taşları yastık yapıyorlar, biz de sanki “cephede ölmediniz, hadi sizi zehirleyelim” diyoruz. Nedir bu askerlerin sizden çektiği?
Ey vicdansızlar, aldığınız para az ise, bu işi yapmayın!
Karnını doyurduklarınız, kedi, köpek değil, insan evladı; üstelik o insanlar sayesinde siz bu ülkede, rahat rahat dolaşıyorsunuz, hangi yemek fabrikasıysanız artık!
Bu kaçıncı yahu? El insaf hiç mi vicdan yok kimsede? Gencecik evlatlar, zaten onca stres altında yaşıyorlar, bir de, yedikleri yemekten korkmaları mı gerekiyor?
Hangi vicdana sığar bu sizin yaptığınız?Bu firmalarının sahipleri hiç mi soruşturma geçirmiyor? Bilmem ne yemek firmasının anlaşması feshedildi deniyor. Oysa bunun cezası hapis olmalı. Onca askerin hayatıyla oynuyorsunuz ama sadece sözleşmeniz iptal ediliyor.
Bu halk bunların ceza aldığını görmek istiyor ceza alsınlar ki bir daha yapamasınlar. İyi araştırılmalı ki bu firmaların bir başka devlet ihalesine hiçbir şekilde girememesi sağlanmalı. Yeniden kurdukları başka firmaları bile araştırmak gerekir, bir bağlantısı olup olmadığı vs.
Bunlara bir daha ekmek verilmediği gibi yaptıklarının cezasını çekmeliler ki, hem kendilerine, hem de bunu yapmaya yeltenecek olan başka vicdansızlara örnek olsun.
Askeriyede bu ihaleleri kimler yapıyor, nasıl yapıyor, rüşvet alıp almadıkları, çok iyi araştırılıp tüm bu soruların cevaplarını ortaya çıkartılması gerekir. Çünkü bu millet bunu öğrenmek istiyor. En doğal hakkıdır suçluları öğrenmek. Bir an önce suçluların ortaya çıkarılıp, cezalandırılması gerekiyor. Sadece bu firmalar değil, bunlara ihale veren merciler de cezasını çekmeli.

Gencecik askerlerin hayatı bilin ki, hepinizinkinden çok çok daha değerli, çünkü onlar sizden çok daha temizler, vicdanlılar, bizim için bedenlerini ortaya koyuyorlar! Sizlerin bu pisliğinizi hak etmiyorlar.
Bir vatandaş olarak, bu suça ortak olan herkesin ortaya çıkarılıp cezalandırılmasını istiyorum.
KAHVELİ YAKIT
Bunu da görmek varmış. Kahve atıklarının bir yılda 200 tonu geçtiği söylenen İngiltere’de, kahve atıklarından yakıt üretiliyor. Bu yakıtlar şimdilik belediye otobüslerinde kullanılıyor.

Avrupa Birliği, sera gazı salınımlarının azaltılabilmesi amacıyla bio yakıtların daha fazla kullanılmasını teşvik ediyor.
AB, çevreci hedefleri doğrultusunda 2020 yılına kadar ulaştırmada kullanılan yakıtların yüzde onunun, bio yakıt benzeri, yenilenebilir kaynaklardan gelmesini hedefliyor. Bu arada çevreci örgütler bio yakıtların tamimiyle kaldırılmasından yana. Çünkü bu bedenle, dünyada bitkisel dokunun tahrip edildiği, ormanlardaki palmiye ağaçları kesildiğini söyleyerek bio yakıtları protesto ediyorlar. İki tarafta haklı ancak bir şekilde daha doğal yakıta dönmemiz gerekiyor.
Yani kahve attığından elde edilen yakıtın bir zararı yok çünkü içilmiş atılmış kahveler. Ama palmiye yağından elde edilen yakıt sonuçta palmiye ağaçlarına mal oluyor.