İNGİLİZ BASINI: ÇARESİZ OBAMA SON BİR ÇABA İÇİN BİDEN’I TÜRKİYE’YE GÖNDERİYOR

” Çaresiz Obama ” diyen İngiliz yayın organı Express Fethullah Gülen’in ABD’den iadesi konusunda iki ülke ilişkilerde yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in 24 Ağustos’ta Türkye’ye yapacağı ziyaret  Batı’da da merakla beklendiğini yazdı.

İngiliz Express gazetesi “ Çaresiz Obama, paramparça olan ilişkileri yeniden tesise yönelik son bir çaba ile Joe Biden’i Türkiye’ye gönderiyor” diye yazdı

Express “ Çaresiz Obama,  paramparça olan ilişkileri yeniden tesise yönelik son bir çaba ile Joe Biden’i Türkiye’ye gönderiyor” derken ikili ilişkiler için “soğuk” nitelemesi yaptı.

Çaresiz Obama yardımcısı Biden’i Türkiye’ye gönderiyor

“Joe Biden, ABD-Türkiye ilişkilerini onarmayı çalışmak için Türkiye’ye doğru yola çıkacak” diyen Express, 15 Temmuz askeri darbede sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin “soğuk” olmaya devam ettiğini vurguladı.

Express, Biden’in ziyaretinin “Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı devirme girişimi sonrası her iki taraftan gelen bir dizi sözlü saldırıdan sonra gerçekleşeceği” yorumu yaptığı haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısız darbe ertesinde Batı’nın Ankara’ya destek yönünde yetersiz kaldığı söylediğini, Türk medyasının ise Obama Yönetimi darbe girişiminin “arkasında” olmakla suçladığını kaydetti.

Gazete darbe girişiminden bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerin “kötüleştiğini” kaydetti.

Erdoğan ve Biden 31 Mart 2016 tarihinde Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’nin başkenti Washington’da kaldığı otelde görüştüler.Görüşmek için otele gelen Biden’in Erdoğan’ı kucaklaması dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç katılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Washington’da ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmeden önce, yardımcısı Joe Biden’la görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, “ABD’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda tavrı net. Suriye’nin kuzeyinde Kürt devleti gibi bir düşünceleri yok” dedi.

15 Temmuz’da FETÖ darbe girişimi sonrası Türkiye ile Amerika arasında Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunda tartışma yaşandığı bu günlerde Biden’in Türkiye ziyareti merakla bekleniyor.

FACEBOOK YORUMLARI