Kategoriler: Güncel Haberler

Evlat nöbetindeki baba: Çocuklarımızı almadan burayı terk etmeyeceğiz

Mehmet Mucahit CEYLAN- Nurettin FİDANCAN/DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR’da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 226 ailenin HDP binası önündeki oturma eylemi, 644’üncü günde de sürüyor. Diyarbakır’ın Hani ilçesinde, 2015’te 17 yaşında fırında çalışırken kaçırılan oğlu Fatih için evlat nöbetini sürdüren Abdullah Demir, 6 yıldır oğlunun peşini bırakmadığını, Irak’a ve Suriye’ye gitmesine rağmen oğlunun kendisine gösterilmediğini söyledi. Çocuklarını alana kadar eylemlerini bırakmayacaklarını belirten Demir, oğluna kaçıp teslim olması için çağrıda bulundu.
Diyarbakır’da yaşayan Mehmet Akar, 2 yıl önce 21 Ağustos’ta kayboldu. Oğlunun teröristler tarafından dağa kaçırıldığını düşünen Hacire Akar, bir gün sonra HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi başlattı. Hacire Akar’ın almadan gitmeyeceğini söylediği oğlu Mehmet Akar, eylemin 3’üncü gününde ortaya çıktı. Akar eylemine son verdi, Mehmet Akar, mahkemece ev hapsine çarptırıldı. Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar’ın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül 2019’da HDP binası önünde oturma eylemine başladı.
644 gündür devam eden eylemlere katılan aile sayısı 226’ya ulaştı. Eylem süresince Hacire Akar’ın oğlu Mehmet’in yanı sıra evlat hasreti çeken 24 aile daha çocuklarına kavuştu.
‘HDP, ÇOCUKLARIMIZI ALIP PKK’YA TESLİM ETTİ’
Diyarbakır’ın Hani ilçesinde, 2015’te 17 yaşında fırında çalışırken, kaçırılan oğlu Fatih için evlat nöbeti tutan Abdullah Demir, HDP’nin çocuklarını alıp PKK’ya teslim ettiğini ifade ederek şöyle konuştu:
“Eylemimizi devam ediyoruz, çocuklarımızı almadan burayı terk etmiyoruz. Bu zalim HDP, çocuklarımızı götürdü PKK’ya teslim etti. Bir tane çocuğumuz dağda olmayana kadar burayı terk etmeyeceğiz. Oğluma sesleniyorum, oğlum kaç gel Türk adaletine teslim ol, sizi kandırıyorlar, diyorlar ki ‘Türkiye’ye dönerseniz cezaevinde çürürsünüz.’ Devletimiz öyle büyük devlettir ki 24 çocuğumuz geldi, hiçbirine kelepçe vurmadan anne babalarına teslim etti. Yani sizi kandırıyorlar oğlum. 6 yıl oldu senin peşini bırakmadım hiçbir zaman. Seni bana göstermediler. Ben ne Irak’ı bıraktım ne Suriye’yi bıraktım, ne Şengal’i, ne Kandil’i, ne de Mahmur kampını bıraktım. Senin peşini hiç bırakmadım oğlum, çünkü bunlar zalimdir, ben onlardan yana değilim, seni bana göstermiyorlar. Kaç gel teslim ol.”

FOTOĞRAFLI

Son Haberler

GranFondo İstanbul’da bisiklet şöleni

Sezer AFŞAR / İSTANBUL, (DHA) - İstanbul'da ilk kez düzenlenen Turkcell GranFondo İstanbul yol bisiklet…

5 dakika önce

Himalaya Dağları’ndaki buzul felaketinde, 15 atom bombasına eşdeğer enerji serbest kaldı

Beril SÖNMEZ, (DHA)- Uluslararası bilim insanlarından oluşan 50 kişilik bir ekip, Hindistan’ın Himalaya Dağları'nda 7…

5 dakika önce

Afrin’deki saldırıda hayatını kaybeden 13 sivil toprağa verildi

Ferhat DERVİŞOĞLU/AFRİN (Suriye), (DHA)- SURİYE’nin Afrin kentinde terör örgütü PKK/YPG'nin dün bir hastaneye yaptığı saldırıda hayatını…

6 dakika önce

Seçimi kazandı, ‘2 gün ikamet ihlali’ ile muhtarlıktan oldu (2)

DİĞER MUHTAR ADAYI KONUŞTU Trabzon'un Ortahisar ilçesine bağlı Çömlekçi Mahallesi'ndeki muhtarlık ara seçimini kazanıp, adaylık…

6 dakika önce

Esrarengiz itiraf notu, Kriminal Şube’ye gönderildi

ELAZIĞ (DHA)- ELAZIĞ'ın Sarıçubuk köyü yolunda, dün sürücü İngilizce öğretmeni Aziz Atay'ın (41) yanan otomobilinde…

25 dakika önce