Ana Sayfa Eğitim Haberleri EURAS ile Fas Eğitim Bakanlığı arasında iş birliği protokolü

EURAS ile Fas Eğitim Bakanlığı arasında iş birliği protokolü

-

Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURAS) Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Fas Eğitim Bakanlığı İş Birlikler ve Ortaklıklar Birimi Başkanı Anas Bennani, ortak çalışmalar yapmak üzere iş birliği protokolü imzaladı.

Bu yıl dördüncüsü yapılan Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE) Türkiye ve dünyadan çok sayıda akademisyen, bürokrat ve eğitim uzmanını ağırladı.Üniversitelerin iş birliği yapmasını zemin hazırlayan EURIE Zirvesi’nde,EURAS Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Fas Eğitim Bakanlığı İş Birlikler ve Ortaklıklar Birimi Başkanı Anas Bennani arasında iş birliği protokolü imzalandı.

“ÜNİVERSİTELER BİLGİYİ PAYLAŞMALI”

EURAS Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “İmzalanan bu protokol uzak coğrafyalarda yer alan iki ülkenin tarihi bağlarının kuvvetlenmesi, eğitim ve kültür alanında değerlerini paylaşması açısından büyük bir öneme haizdir. Üniversiteler bilgi üreterek ve bilgiyi birbirleriyle paylaşarak devleti beslemelidir. Artık dünya başka bir segmente gidiyor.Üniversiteler, bilim üreterek bunu devletin, halkın hizmetine sunmadığı ve kendilerine hedef koymadıkları sürece devletlerini besleyemezler” dedi.

“KİŞİLERİN VE ÜNİVERSİTELERİN HEDEFLERİ OLMALI”

“Kendi aramızda iş birliğini ne kadar artırırsak, hükümetlerimiz ve devletlerimiz de aralarındaki iş birliklerini o denli geliştirecektir” diyen Dr. Mustafa Aydın, “Dünya başka bir segmente doğru gidiyor. Ülkeler de üniversiteler de tek başına bir şey yapamaz. Muhakkak iş birliği yapmak zorundalar. Ancak hangi iş olursa olsun, doğruyu bugün yakalamışsak, o iş için doğru zaman bugündür.  Aksi takdirde bir hedefimiz olmazsa asla ilerleyemeyiz. O yüzden iş birliklerine önem vermeliyiz. Fas’ın kültürüne, medeniyetine ve bilim alanında yaptıklarına hayran bir insan olarak birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyin olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Dr. Mustafa Aydın, “Bu iş birliği sayesinde mevcut iş birliklerini geliştireceğiz. Zirve kapsamında üniversiteler birbirleriyle iş birliği yapabilme imkânına kavuştular. Eğitim diplomasisinin bu etkin uyumuyla coğrafyaya barış ve huzur getireceğiz” ifadelerinde bulundu.

“İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ ARTMALI”

Yapılan iş birliği protokolünden önce eğitim kurumlarının iş birliklerine önem vermesi gerektiğini vurgulayan bir konuşma yapanFas Eğitim Bakanlığı İş Birlikler ve Ortaklıklar Birimi Başkanı Anas Bennani, “EURIE Zirvesi bizim birçok üniversiteyle bir araya gelerek iş birliği yapmamıza yardımcı oldu. Karşılıklı bilgi, kültür ve birikimlerin paylaşımı eğitim diplomasisi açısından da önem arz ediyor” dedi.

EURAS ile Fas Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolün ardından Dr. Mustafa Aydın, Anas Bennani’ye plaket takdim etti.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Qualcomm kararını verdi, itiraz edecek!

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Qualcomm, Federal Ticaret Komisyonu davası kararına itiraz edecek.