Ana Sayfa Güncel Haberler ETKİN HALK KÜTÜPHANESİ

ETKİN HALK KÜTÜPHANESİ

-

Bambu Kültür Evi kurucularından Ozan Demircioğlu, hedeflerinin etkin bir halk kütüphanesi kurmak olduğunu söyledi.

Kurulma aşamasından bugüne kadar yaklaşık 3 yıldır kültür sanat alanında hizmet veren Bambu Kültür Evi, imza attığı etkinliklerle de dikkat çekiyor. Kültür merkezi kurucularından Ozan Demircioğlu, yakın zamanda çeşitli etkinlikler düzenleyecek halk kütüphanesi kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Düzenlediği etkinliklerle dikkat çeken Bambu Kültür Evi, 3 yıl önce kuruldu. Bu güne kadar 300’ün üzerinde etkinliğe imza atan Bambu Kültür Evi’nin kurucularından Ozan Demircioğlu, sorularımızı yanıtlayarak kültür merkezinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Demircioğlu, “Çalışma alanı geniş ve bu sayede verimliliği yüksek bir halk kütüphanesi kuracağız” dedi.

Soru: Öncelikle sizi tanıyalım. Siz tiyatro oyunculuğu ve aynı zamanda radyo programcılığı da yapıyorsunuz. Sanat hayatınızdan bahseder misiniz?

Yaklaşık 10 senelik bir tiyatro hayatım var. Ankara Deneme Sahnesinde bir süre görev aldıktan sonra Bambu Kültür Evi’ni kurma kararı aldık. İçerisinde kendi özel tiyatromuzu barındıran bu kültür yuvasında çalışmalarımıza başladık. Daha önce TRT Kent FM’de radyo programcılığı yaptım. Şu anda da Özgür Radyo’da her Perşembe programımı gerçekleştirmeye devam ediyorum. Tabi ki tiyatro alanında turne çalışmalarımı da sürdürüyorum.

Soru: Bambu Kültür Evi bünyesinde ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Özellikle atölyelerimizden bahsedebilirim size. Bu atölyelerde, doğaçlama tiyatro gösterileri sahneliyoruz. Resim, edebiyat gibi alanlarda kitlemize hizmet ediyoruz. Burada imkânsızlıklar içinde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz yıllardır. Ama hiçbir zaman bunu bir yakınma unsuru olarak da görmedik. Okuyucunun, izleyicinin, sanatseverlerin bu zor şartlara rağmen bizleri tercih etmesi çok mutluluk veriyor. Film gösterimleri, okuma günleri, hikâye günleri düzenliyoruz ve her seferinde dolup taşıyoruz.

Soru: Etkinliklerden söz etmişken; bunlar sizlere avantajlar sağlıyor mu?

Öncelikle ilgi görüyoruz. Bu ilgi bizlere daha çok çalışma azmi aşılıyor her şeyden önce gösteri talepleri alıyoruz. İçi dolu ve anlamlı oyunlar, eserler, etkinlikler ortaya koymaya çalışıyoruz. Hangi alanda donanımlı isek, o işi en güzel biçimde yapıyoruz. En önemlisi edebiyat günlerimiz için ayrı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bir ay öncesinden hazırlanıyoruz ve üzerinde tartışacağımız kişiyi tanıyarak başlıyoruz işe. O kişi hakkında araştırma yapıyoruz. Eserin yazıldığı dönemi bugün ile karşılaştırıyor ve dersler çıkartılmaya çalışıyoruz. Bütün eserlerini satın alıyoruz. Giderlerini de bizler karşılıyoruz.

Soru: Yapmış olduğunuz bu etkinliklerle ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Katılımlarımız yoğun oluyor ve bu bizler için en güzel geri dönüş gerçekten. Bambu Dergimiz var bizim. Burayı tanıyan insanlar dergimize de yoğun ilgi gösteriyorlar. Bizler de onların daha çok verim alabilmesi için daha çok çalışıyoruz. Bizim meselemiz, çay kahve maddiyat meselesi değil. Mimarlık, yazarlık, yönetmenlik gibi alanlarda ilgili arkadaşlarımız var Bambu Kültür Evi’ni kendisine ait hisseden.

Para dışında her şey etkin burada inanın. Ve bu bizlere ilgi olarak geri dönüyor, çalışmalarımızı kolaylaştırıyor.

Soru: Bambu Kültür Evi’ni ziyaret edenlerin artması için neler amaçlıyorsunuz?

Çoğunlukla öğrenciler bizleri tercih ediyor olsalar da 12 yaşından 70 yaşına kadar ziyaretçilerimiz var. Jazz Müzik hayranları ile Müslüm Gürses hayranları birbirini tutmaz elbette ama izleyicilerimiz yapmış olduğumuz etkinliklere göre hem yaş farklılığı hem sanat alanında farklılık gösteriyor.

‘Aziz Nesin’den Beş Kısa Oyun’ adlı gösteri Bambu Kültür Evi’nin en dikkat çeken gösterilerinden bir tanesiydi.

Soru: Etkinliklerinizi nasıl duyuruyorsunuz?

Bambu Kültür Evi etkinliklerimizi Facebook sayfamız üzerinden duyuruyoruz. Gösterilen talebe baktığımızda yeni bir kitleye daha ulaşıyoruz diyebilirim.

Soru: Çalışmalarınız için herhangi bir kuruluştan destek görüyor musunuz?

Kültür evimizin fiziksel özellikleri yeterli olmamasına rağmen destek gören ve bu vasıtayla bir yerlere gelen bir kuruluş olmak istemiyoruz. Geliri, kendi çalışmalarıyla sınırlı bir yer burası. İlk olarak oluşturduğumuz tiyatro çalışmalarımızla bir dergi kurduk ve kurduğumuz bu derginin gelirlerini tekrar çalışmalarımız için kullanıyoruz. Devlet Tiyatro’sunun zaman zaman desteğini gördüğümüzü itiraf edebilirim ama genel olarak belediyelerden ya da kamu kuruluşlarından herhangi bir destek almamaya gayret ediyoruz. Öğrenci ve gönüllü odaklı yürütüyoruz çalışmalarımızı.

Soru: Sırada ne gibi çalışmalar var?

3 Nisan’da hikâye gecemiz var. 10 Nisan’da Didem Madak, 24 Nisan’da Ahmet Arif şiir gecemiz var. Geleneksel 45’lik gecelerimiz de devam edecek. Ayrıca tiyatro çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Soru: Gelecekte oluşturmayı düşündüğünüz yeni projeleriniz de var mı?

Alternatif mekanlarda tiyatro çalışmalarımızı artıracağız. Elbette geniş kitlelere ulaştığımızda yaratmak istediğimiz projeler var ama en önemlisi Bambu Halk Kütüphanesi adıyla bir kütüphane kurmayı hedefliyoruz. Bu proje ile birlikte belki de bu alanda en önemli katkıyı sunmuş olacağız.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Çift ve Aile Terapisti Duygu Başak Gürtekin, “Abartılı düğünler, gelinlere damadı unutturan telaşlı kutlamalar ve sosyal medya etkisi evliliğe önemli derecede zarar veriyor” dedi.

“Sosyal medya etkisi evliliklere zarar veriyor”

Çift ve Aile Terapisti Duygu Başak Gürtekin, “Abartılı düğünler, gelinlere damadı unutturan telaşlı kutlamalar ve sosyal medya etkisi evliliğe önemli derecede zarar veriyor” dedi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

PTT AŞ Genel Müdür Yardımcısı Osman Çetinkaya “Ptt Çalışanları Ptt’nin Her Faaliyetini Destekliyor”

PTT BÜYÜK BİR AİLEDİR

PTT AŞ Genel Müdür Yardımcısı Osman Çetinkaya “Ptt Çalışanları Ptt’nin Her Faaliyetini Destekliyor”
Birbirinden bağımsız çok sayıda bilimsel çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, meyve ve yüzde 100 meyve suyu tüketiminin, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp sağlığı ve inme riskleri üzerinde nötr ya da yararlı etkiler yaratıyor.

Meyve ve Yüzde 100 meyve suyu tüketimi kalbi olumlu etkiliyor

Birbirinden bağımsız çok sayıda bilimsel çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, meyve ve yüzde 100 meyve suyu tüketiminin, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp sağlığı ve inme riskleri üzerinde nötr ya da yararlı etkiler yaratıyor.

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"