Et ithalatı hayvancılığın gelişmesini engeller

0
338

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, hayvancılığın gelişmesinin önündeki en büyük engelin yem fiyatlarından kaynaklandığını vurgulayarak, “Yapılması gereken et ithalatı yolunu açarak hayvancılığa darbe vurmak değil, bu sorunlara çözüm bularak üretimi artırmak” dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde büyük çaplı et kaçakçılıklarının ortaya çıkarılmasının ardından gümrük vergilerinin düşürülmesi ile et ithalatının artırılması yönünde çabaların arttığını belirterek, “Türkiye’de 2010 yılında yapılan bu uygulama sonucu canlı hayvan ve karkas et ithalatı 2011 yılında 110 bin 731 tona çıkmış, bu durum çok sayıda üreticinin elindeki hayvanları kesmesine ve birçok işletmenin kapanmasına yol açmıştı.  Bu arada hayvan ve et ithalatı için üç yılda 3 milyar doların üzerinde para ödenmişti” ifadelerine yer verdi.
2013 yılından itibaren toplam destekten hayvancılığa ayrılan miktarın büyümesi ve tarımsal teşvik ile kredilerin artmasından dolayı hayvan sayısı ve et üretiminde artış gerçekleştiğini bildiren Yetkin, “Önlemler sonucunda 2013 yılında büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 3.6 artarak 14.5 milyon adede ulaşmış, 2014 yılında da hayvan sayısı ve et üretiminde artış devam etmişti. Aynı şekilde 2013 yılsonu itibariyle küçükbaş hayvan sayısı da yüzde 7.6 artmış ve koyun sayısı 32 milyon 186 bin baş, keçi sayısı da 10 milyon 186 bin baş olmuştu” açıklamasında bulundu.
Yetkin açıklamasında hayvancılığın gelişmesinin önündeki en büyük engelin yem fiyatlarından kaynaklandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Nitekim yem fiyatlarına baktığımızda 2014 yılı içinde yüzde 10 oranında bir artış olduğunu, bu artışın yemlik mısırda yüzde 32’yi bulduğunu görüyoruz. Bu nedenle halen ülkemizin en büyük besi çiftlikleri çok düşük kapasite ile çalışmaktadır. Bu soruna karşı önlemler alındığı takdirde hayvan sayısı ve et üretiminde tekrar artış görülecektir.
Bu arada Irak ve Suriye’deki olaylar nedeniyle geçen yıl sınır hatlarının açılması sonucu Suriye’den ve Irak’tan gelen 2 milyona yakın mülteci ile birlikte çok sayıda kaçak hayvan da ülkeye girmesi ve 2014 yılının Ekim ayında Mersin gümrüğünde ortaya çıkarılan büyük et kaçakçılığı olayının da gösterdiği gibi büyük miktarlarda kaçak etin ülkeye sokulması, kayıtdışı et miktarında artışa, dolayısıyla resmi rakamlara yansıyan et üretiminin düşmesine yol açmıştır.
Sonuç olarak üreticilerimiz, 2014 yılında ithalatın kısıtlanmasının yarattığı olumlu sonuçların meyvelerinden tam olarak yararlanabilmiş değildir. Bunun en büyük nedeni, tarımsal üretimde olduğu gibi, hayvancılıkta da girdi fiyatları ile üretici fiyatları arasındaki makasın üretici aleyhine açılmaya devam etmesidir. Özellikle, maliyetlerin yüzde 60-70’ini oluşturan yem fiyatlarındaki artış, bu alanda üreticinin en büyük sorununu oluşturmaktadır. Bu durumda yapılması gereken et ithalatı yolunu açarak hayvancılığa darbe vurmak değil, bu sorunlara çözüm bularak üretimi artırmaktır.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz