Et fiyatlarının gidişi iyi değil, muhatap alınmalıyız

0
153

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi:  Et ithalatı yapmıyorsak, o zaman bunu bizim kendimizin yetiştiriyor olması lazım, içeriden karşılanması gerekir. Et fiyatlarında şu an ki gidiş iyi değil. Tarım Kredi’nin burada muhatap alınması lazım.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın et ithalatına izin vermemesini desteklediklerini belirterek,  “Et ithalatı yapmıyorsak, o zaman bunu bizim kendimizin yetiştiriyor olması lazım, içeriden karşılanması gerekir. Et fiyatlarında şu an ki gidiş iyi değil. Tarım Kredi’nin burada muhatap alınması lazım. Biz Tarım Kredi olarak besi hayvanı ithal edip, küçük ve orta ölçekli çiftçilere bu hayvanlarının dağıtımını yapmayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teklif edeceğiz” dedi.
Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde kahvaltılı sohbet toplantısına katıldı. Güvendi, orta ve küçük boylu işletmelerin finansmana erişme sürecinin hep sıkıntılı olduğunu vurguladı. Kobilerin kredi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu bildiren Güvendi, “En çok konuşulan Kobilerin kredilere ulaşamaması” dedi.
KAYIT DIŞILIĞIN EN YOĞUN OLDUĞU ALANLARDAN BİRİ DE TARIM SEKTÖRÜ
Bugün özel bir bankayla Tarım Kredi arasında bir kredi maliyeti ortaya konulduğunda yüzde 100’e yakın bir farkın olduğunun görüldüğünü belirten Güvendi, bunu finansal okuryazarlık çok düşük olduğu için önemsediklerini ifade etti.
Güvendi, kayıt dışılığın en yoğun olduğu alanlardan birinin de tarım sektörü olduğun u vurgulayarak, “Özellikle sanayi ve hizmet sektöründe kayıt dışılığın ciddi anlamda gerilediği görülüyor. Biz kurum olarak bu sektörde her açıdan kayıtlı çalışan bir kuruluşuz. Bunun da hükümetimiz tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. Oluşan vergiler çok net olarak devlete yatırılıyor. Tarım kesimindeki kayıt dışılığı azaltan bir fonksiyonu ifade ediyoruz. Tarımda akaryakıt sektörü de en önemli kayıt dışı alanlardan biridir. Çünkü çiftçinin bu akaryakıt faturasını kullanacağı herhangi bir ihtiyacı yoktur. O yüzden bu fatura bayilerde kalarak başka alanlarla kullanmaya vesile olabilir” şeklinde konuştu.
KAÇAK AKARYAKITIN EN FAZLA KULLANILDIĞI SEKTÖR TARIM SEKTÖRÜ
Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü İrfan Güvendi açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kaçak akaryakıtın en fazla kullanıldığı sektörün tarım sektörü olduğunu belirten Güvendi,  “Çünkü burada da faturaya ihtiyaç yok. Traktörün her türlü mazotu kullanan bir yapısı var. Kaçak akaryakıtta da tarım sektörü bir pazardı. Burada 10-12 yıldır bir saha çalışmamız var. Biz çiftçinin ayağına kadar mazotu ulaştırmaya çalışıyoruz. Bunu yaptığımız için de çiftçide bir bilinçlenme oluştu” dedi.
BİZİM İSTATİSTİKLERİMİZ ÇOK SAĞLIKLI DEĞİL
“Küçük ve orta ölçekli işletmeler anlamında Türkiye’nin yüzde kaçına tarım kredi aracılığıyla kredi veriliyor?” şeklindeki bir soru üzerine Güvendi, “Geçen sene 520 bin çiftçimiz bizimle iş yapmış. Ama Türkiye genelinde baktığınız da 3 milyon görünüyor. Bizim istatistiklerimiz bu konuda çok sağlıklı değil. Üretici ve çiftçiler birbirine karışmış durumda. Burada çiftçinin tam olarak ne kadarına ulaşıyoruz istatistiksel olarak bu bilgiyi veremiyoruz” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz