Esnaf geçmiş asfalt paralarına af istiyor

190

İvedik Organize Sanayi Bölgesi  Matbaacılar Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gazi Turan,  matbaa esnafının sorunlarına dikkat çekerek “En büyük problememiz asfalt ve ulaşım”dedi.

İvedik Organize Sanayi Bölgesi Matbaacılar Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gazi Turan, yaptıkları hizmetlere ve maatbaacıların yaşadığı sorunlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Turan, sorularımızı içtenlikle yanıtladı.
Matbaa sektörünü önceki yıllara kıyasladığımızda neler söylersiniz?
Önceki yıllarda matbaalarda koşullar gerçekten de çok ağırdı.Geçmişte matbaalar şehir içinde olduğundan dolayı genelde bodrum katlarda olurdu. Matbaacılar, makinelerin ağır olması nedeniyle bodrum katlarında ikamet etmek zorunda kalırdı. Şimdi öyle bir sorun yok, matbaalar yeryüzüne çıktı. Geçmişe nazaran işçiler daha iyi koşullarda istihdam ediliyor. Tabi bu iyileşmeler bizim için de geçerli, en azından güneşi görüyoruz. O yüzden 1988 yılında kooperatifin kurulmasıyla beraber 2000 yılında matbaacılar sanayi sitesine yerleşmeye başladı. Şuan matbaacılar sanayi sitesi tamamen kapasite olarak dolu vaziyette.
Ne kadar işçi istihdam ediyorsunuz, öncelikle mevcut yapıdan bahseder misiniz?
226 ortağımız olup yaklaşık 260 tane de iş yerimiz var. Toplam metre kare alanımız 70 bin metre kare olup, toplamda 210 bin metre kare kapalı alana sahip bir yapı kooperatifiyiz. Kooperatifimiz son aşamaya geldi ve bitmek üzere. Ortalama 10 işçi alırsanız 260 iş yerinde 2 bin 600 kişi eder. Bazı işyerlerimizin 50 çalışanı var. Matbaacılar sanayi sitesinde ortalama 5 bin civarında çalışan var.
Yaşadığnız sorunlar nelerdir?
Kooperatif olarak herhangi sorunumuz yok. En önemli sorunlar çevre temizliği , yolların asfalt problemi, yeşil alanlar ve kaldırım problemi gibi buna benzer problemlerdir. Bunların içinde en büyük problememiz asfalt ve ulaşım problemidir. Ulaşım sorunu bir nebze çözüldü. Yeterli mi? derseniz yeterli değil. Ring var, ama yeterli ring yok. Dolayısıyla ulaşımda biraz problem var. Ulaşıma biraz daha önem verilirse daha iyi olur. Firmalar kendi ulaşımlarını kendileri sağlamak zorunda kalıyor, çünkü zamanında işçiler işe gelemiyor, servis koyuyorlar. Kendileri bu ihtiyacı gidermeye çalışıyor. Ama düzgün bir toplu ulaşım olsa kimse işçisine servis koymaz, o da ayrı bir yük işyerleri için.
Sorunların çözümüne dönük girişimleriniz nelerdir?
Bizim bölgemiz var İvedik Organize Sanayi Bölgesi zaman zaman buralara gereken sorunları iletiyoruz. Son zamanlarda 1 yıldır en büyük sorun, asfalt problemleri. Her yer delik deşik 1 yıldır hiçbir şey yapmadık, yaptıramadık. Organize Sanayi vasıtasıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi yapıyordu, ama şimdi burada genel anlamda Büyükşehir Belediyesinin asfalt yapma zorunluluğu diye bir şey de yok. Buradaki sorun İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nin sorunu İvedik Organize’de büyükşehirle bir protokol imzaladı. Aralarında ne var, ne gibi sorunlar var, yönetimde olmadığım için bilemiyorum.
Asfalt sorununu biraz
açar mısınız?
Ankara Büyük Şehir Belediyesi asfalt attı. Şu anda ana caddelere yönü olan iş yerlerine anormal derecede asfalt parası intikal ettirildi. Şimdi de büyük ihtimalle ‘Seçim var’ diye 1 yıl ertelendi. Bu asfalt paraları iş yerlerinin belini büküyor. Çıkan yasayla bundan sonraki asfalt paralarının alınmaması düşünülüyor. Şu an yeni olan, teblig edilen asfalt paraları olsun geçmişe dönük asfalt paralarının da kaldırılması lazım. Asfalt paraları ana caddelere geldi, ara sokaklarda öyle bir sorun yok. Belediyeler yasasında da ana caddelerin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi, sadece ana caddelerin parasını topluyor. Ara sokaklar ilçe belediyelerine ait. Aslında burada ana cadde ve ara sokaklar da dahil ne Ankara Büyükşehir Belediyesi ne de Yenimahalle Belediyesi İvedik Organize Sanayi Bölgesi hudutları içerisinde olan hiçbir yere bir şey yapmadı.
İş güvenliği matbaalarda sağlanıyor mu?
İş güvenliği sağlanıyor. Burada aşağı yukarı tüm firmalar, iş güvenliğini yaptırdılar. Gerekenleri hazırladılar, tabi yeterli mi? değil. Bunun bu şekilde değil de daha kapsamlı olarak insanlara anlatılması lazım. İnşallah o da zaman içerisinde olur.
Yeni projeniz var mı?
Bizim bundan sonraki hedefimiz konut kooperatifi yapmak. Biz matbaacılar sitesi olarak çalışmalarımızı tamamladık. Şu anda konut arsası arıyoruz, bizim hedefimiz matbaacılara konut kooperatifi yapmak. Yenimahalle Belediyesi şu anda imar çalışması yapıyor, inşallah belediyenin satacağı yerlere talip olacağız.
Sigortasız işçi çalıştırılıyor mu?
Matbaacılarda sigortasız işçi çalıştırıldığını zannetmiyorum. Neden zannetmiyorum; çünkü önceden çıraklar herhangi bir okul yokken çalıştırılıyorlardı. Çırakların hiçbirinin sigortası olmazdı. Ama şimdi okullar olduğu için sigortalı olmuş oluyor. Onun için artık diğer çalışan insanlar da bunun bilincindeler. Artık kimse sigortasız çalışmıyor. Sigortasız çalıştırma artık kalktı, bir tek bizim meslek olarak değil, genel anlamda kalktı.