Eski Avrupa olmayacak

206

Avrupa’da artık eskisi gibi olmayacak. Amerika’da 11 Eylül 2001 yılında yaşanan terör saldırılarından sonra bu yılda Fransa’da, arka arkaya yaşanan İslam kaynaklı terör saldırıları artık korkuyu ve endişeyi Avrupa’ya taşıdı.

İskandinav ülkeleri İsveç ve Danimarka’da devlet istihbarat örgütleri, ülke genelinde alarma geçti.
Ülkenin terör tehditti altında olduğunu ve üst güvenlik çizgisini en yüksek seviyesine çıkardı. Avrupa’da insanlar artık evinden işlerine giderken korkuyor. Sosyal yaşantılarını yaparken korku içerisindeler. Bunun bedeli de tabii olacak.
HRİSTİYAN DÜNYASA NOEL’E KORKU İLE GİRİYOR
Bu ay itibariyle Aralık ayı sonunda Hristiyan dünyası Noel bayramını kutlayacak Bu bayramın en büyük özelliği insanlar birbirine hediye alarak geçirirler. Alışveriş merkezleri tıklım, tıklım dolu olur. Tam bir alışveriş ayıdır. Büyük alışveriş merkezleri birinci derece terör saldırılarının hedefinde olacağı için şimdiden AVM’lerde polisiye önlemler artırıldı. İnsanlar, polisin gölgesinde alışveriş yapacaklar. Her polisi gördüklerinde iliklerine kadar korku ve endişe yaşayacaklar.
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, terör baskısı altında oldukları için bu günlük görüntüler rahatsızlık yaratmaz, ancak Avrupa’da bu büyük hoşnutsuzluk yaratır.
Avrupa da fazla polisi sokaklarda görmezsiniz. Ancak bu İslam adını kullanan terör örgütlerinin ABD ve Avrupa’daki saldırıları ve vahşice insanları öldürerek yaydıkları korku hayatı da felç etti. Günlük yaşamı felç etti.
IRKÇILIĞI GÜÇLENDİRECEK
İsveç kamuoyunda bir süredir, ırkçılık vardı. Avrupa mülteci akınından nasibini alırken, İsveç bu ülkelerin başında geliyordu. Bu gelişmeler karşısında ırkçılık ha patlayacak derken, Fransa’daki son saldırı ve bunun devam eder şekilde olması Avrupa ile birlikte İsveç’i de alarma geçirdi.
Avrupa bunu kolay aşamaz. Muhakkak bir bedeli olur. Bunlardan bir tanesi Avrupa’da yaşayan Avrupa görünümlü olmayan, esmer, sakallı, başörtülü ve türbanlıları artık zor günler bekliyor. Bu da en çok Avrupa’daki ırkçılıkların ekmeğine yağ sürecek.
İslam adını alarak, ABD ve Avrupa’da yaptığı saldırılar ile adından korku ile bahsettiren bu örgütler Avrupa’daki Müslümanların ve yabancı görünümlülerin yaşamını altüst edecek. Avrupa’da işsizlik en fazla yabancıları vururken, bu saldırılar bunu daha da derinleştirecek.
AVRUPA’DA YAŞAYAN MÜSLÜMANLARI VURACAK
Yani özellikle Müslüman olan yabancıları kolay günler beklemiyor. Müslüman yabancıların sınıfsal olarak bir ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaları olasılıklar arasındadır. Özellikle genç nesillerin gelecek yaşantılarında bundan nasibini alacak olmaları toplumsal olarak da sancılara yol açacaktır.
Düşünün aynı toplumda doğup, büyüyen insanlar bu terör saldırılarının bir sonucu olarak iş alırken, ya da bir işyeri çalıştırırken ayrımcılığa uğrayarak dışlanacaklar. Bu da toplumsal huzuru bozacak. Bu toplumda bu dışlananlar da düzene tepki gösterecek. Eskiden çok güzel işleyen Avrupa da artık çarklar ters işleyecek. Avrupa, artık eski Avrupa olamayacak ve bundan da en fazla Avrupa’daki yabancı görünümlüler ve Müslümanlar etkilenecek.
IŞID’İN YAPTIKLARI TASVİP EDER GİBİYİZ
İnsanın inanması çok güç ancak IŞİD’in Fransa’daki saldırıları neden Avrupa kamuoyunda gösterilen düzeyde olmadı. Gerek sosyal medyada, gerekse Türkiye-Yunanistan özel maçında Fransa’da ölenler için yapılan saygı duruşunda tribünden gelen protestolar, hakikaten dünyada ve Avrupa’da Türkiye imajını ayaklar altına aldı.
Dünya ayağa kalkmış, bizimkiler bu insanı duyarlılığa sırtını dönüyor. Neymiş, bizde de binlerce insan PKK saldırısından ölmüş, Avrupa sesini çıkarmamış, neymiş Ankara’da da benzer terör saldırısında insanlar yaşamını kaybetmiş kimse facebook profiline Türk bayrağı koymamış. Avrupa ya da dünyada seni gözden çıkarırsa, bunun sonuçlarına katlanmaya da hazır olalım.
Sen yıllardır, Avrupa’yı öcü gibi görmüşsün, ondan kendini soyutlamışsın. Hala AB kriterlerini tam uygulamaya sokamadığın için AB’ye bile tam üye alınamıyorsun. Ortadoğu’da yaşananlar karşılığında IŞİD’in kendi ülken de dahil olmak üzere ABD ve Avrupa’daki terör saldırılarında tek vücut olamıyorsun.
Avrupa medyasında Türkiye-Yunanistan maçı öncesinde Fransa’da yaşamını kaybedenler için saygı duruşundaki protestoyu bir gün önüne koyarlar, sende ulusça bunun bedelini ödersin. Avrupa’dan bu kadar rahatsızlık varsa neden bu kadar Avrupa hayranı oluruz. Neden yıllardır AB’ye girmek isteriz, bunu da anlamak çok zor.