Erzurum’da Buz ve Ateş şov

489

ERZURUM’un iklim koşulları ve zorluklarına, sergilediği ilginç performanslarıyla dikkati çeken Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, bu kez dondurduğu tarihi eser maketini buzdan giydirdiği elbise ile çevresini ateşe verdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından merkez Yakutiye ilçesindeki Aziziye Parkı’na çelikten yaptırılan tarihi Çifte Minareli Medrese maketi, geceleri itfaiye ve hortumla su tutularak buza dönüştürüldü. GSF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu’nun yaklaşık 15 gün süren ‘Buz ve ateş’ başlıklı çalışması dün saat 17.30’da muhteşem bir gösteri ile final yaptı. Dün gece hava sıcaklığının sıfırın altında 19 dereceye kadar düştüğü açılış törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, buzdan atkı ve bere giyerek konsepte uyum sağladı. Gerçeğinin yarı ebatlarında yaptırılan Çifte Minareli Medrese maketi çevresine gazyağı dökülerek ateşe verilmesiyle görsel şova dönüştü.
Kayınvalidesinin yaşamını yitirmesine karşın etkinliği iptal etmeyen Prof. Dr. Mehmet Kavukcu,  törenden sonra taziyeleri kabul etti. Prof. Dr. Kavukcu, “Bugün en acılı günlerimden birini yaşıyorum. Ama sanata olan saygım bugün beni buraya getirdi. Şehrin iklim ve çoğrafya koşullarının getirisi ile çalışıp çifte minareli medresenin maketini buz kristallerle kapladık. 16 metre uzunluğundaki tarihi çifte minareli medreseye soğuk gecelerde su tutarak dondurduk ve ortaya tablo gibi bir görüntü çıktı. Bilim ve sanatın kimi zaman buluşturduğu soğuk-sıcak, siyah -beyaz, yaz- kış, varlık- yoksulluk gibi ayrıştığı mantık- duygusallık gibi bizde buz ile ateşi bir araya getirdik. Amacım, tarihi mirası günümüz sanat anlayışı ile yeniden değerlendirmek.Ben de bir sanatçı olarak yaşadığım bölgenin, iklim koşullarını dikkate alarak ona dönük çalışmalar yapıyorum. Açılış nedeniylede üzerine gazyağı dökerek görsel bir şov düzenledik” diye konuştu.