Eroğlu: Böceklerin verdiği zarar yangınlardan 5 kat fazla

85

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, böceklerin ormanlara verdiği zararın, orman yangınlarının verdiği zarardan en az 5 kat daha fazla olduğunu ifade etti

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ormanlarda zararlı böceklere karşı biyolojik mücadele tekniklerini uygulandığı belirtilerek, “Bu tekniklerden birisini de zararlı böcekleri yiyerek tüketen avcı böceklerini desteklemek oluşturuyor. Yürütülen bu çalışmalar çerçevesinde 2003 yılından 2014 sonuna kadar 600 binden fazla kuş yuvasını ormanlara asan Orman Genel Müdürlüğü bunun 68 bin 310 adedini 2014 yılında astı” denildi. Her yıl biyolojik mücadele çalışmaları çerçevesinde ortalama 50 bin kuş yuvasını ormanlara asan Orman Genel Müdürlüğü’nün, 2015 programı doğrultusunda ise 56 bin 600 adet kuş yuvasını ormanlara asmayı hedeflediği kaydedildi.

Günde kendi ağırlığının birkaç misli kadar böcek tüketen kuşların, orman zararlılarıyla mücadelede büyük önem taşıdığı ifade edilirken, özellikle salgın durumuna geçen böceklerin önlenmesi konusunda bu kuşların rolünün büyük olduğu vurgulandı. Kuş yuvaları asılan 28 hektarlık bir meşcerede ağaç başına 50 zararlı tırtıl bulunurken, civardaki yuva asılmayan alanlarda ise her ağaca ortalama 5 bin tırtıl düştüğü gözlendiği bilgisi de verildi.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise şunları kaydetti:
“Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak biyolojik mücadele kapsamında böcekçil kuşlara destek için bu kuşları kışın kötü havalarda yemliyoruz. Ayrıca faydalı kuşların düşmanları ile mücadele ediyor, açıkta üreyen kuşların yuva yapabilmelerini kolaylaştırmak üzere, ormandaki ‘Kuş Koruma Ağaçları’ hüviyetindeki fazla dallı ağaçları özellikle tensil sahalarında hektara 3 ağaç olacak şekilde bırakıyoruz. Böceklerin ormanlara verdiği zararın, orman yangınlarının verdiği zarardan en az 5 kat daha fazla. Böceklerin verdiği zararın bu denli büyük olmasından dolayı orman zararlılarına karşı biyolojik mücadele hususunda yoğunlaşılıyor. Hayatımızın can damarlarından biri olan ormanlarımızı korumak için ne gerekiyorsa yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.” (ANKA)