Eroğlu: 2 milyon dekar zirai araziyi suya kavuşturacağız

0
181
- Reklam -

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2015 yılında 2 milyon dekar zirai araziyi sulamaya açacaklarını ifade ederek, böylece ülke genelinde ekonomik olarak sulanabilir toplam 85 milyon dekar zirai alanın 63 milyon dekarının suya kavuşturulmuş olacağını belirtti.

Yakın bir gelecekte, Dünya’daki en önemli sektörün, gıda güvenliği ve gıda arzı olacağının altını çizen Bakan Eroğlu “Bu yüzden biz Türkiye’yi Dünya’nın gıda üretim ve ihracat merkezi haline getirmek istiyoruz. Yeter ki, biz sulama projelerimizi, barajlarımızı, göletlerimizi yapalım. Bu maksatla bir seferberlik başlattık ve ekonomik sulanabilir bütün zirai alanlarımızı suya kavuşturmakta kararlıyız” dedi.
Türkiye’de toplam sulanabilir 85 milyon dekar zirai arazinin 2014 sonu itibarıyla 61 milyon dekarının sulamaya açıldığını vurgulayan Eroğlu “Bakanlığıma bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından uygulanacak projelerle bu alanı 2015 yılında 63 milyon dekara yükselteceğiz” diye konuştu.
-“2019 YILINDA 71 MİLYON DEKAR ALANI SULAMAYI HEDEFLİYORUZ”-
Bakanlık olarak hedeflerinin büyük olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu “2019 yılında ise tamamlayacağımız sulama tesisleriyle sulanabilir 85 milyon dekar alanın 71 milyon dekarını sulamayı hedefliyoruz. Yani 2019’a kadar 10 milyon dekar zirai alan daha sulamaya açılacak. Sulamaya açılan bu alanlar sayesinde çiftçilerimizin cebine 5 milyar lira daha fazla para girecek” ifadelerini kullandı.
-“BİZ LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYORUZ”-
2003 yılından itibaren su yatırımlarında DSİ olarak tarihi rekorlar kırdıklarını kaydeden Eroğlu “1999-2001 arasında yıllık ortalama 3 tesis hizmete alınmışken, 2002-2014 yılları arasında yıllık ortalama 197 tesisi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 2014 yılında ise tarihi bir rekora imza atarak 598 tesisin açılışını gerçekleştirdik. Böylece son 12 yılda 2.361 dev eseri halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Biz laf değil iş üretiyoruz” diye konuştu. Büyük zirai alanların dışında kalan köylere ait zirai alanları sulamak maksadı ile “1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU” Projesi’ni de başlattıklarını ve 3 yıl gibi kısa bir sürede birisi de KKTC’de olmak üzere 1001 gölet ve sulama projesini tamamlayacaklarının altını çizen Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “GÖL-SU Projesi 3,3 milyar liralık büyük bir proje. Bu kapsamda tamamlayacağımız göletlerde 611 milyon metreküp su depolayacağız ve 1 milyon 700 bin dekar zirai alanı sulayarak aynı zamanda bu alanları taşkın zararlarından koruyacağız. Ayrıca bu proje ile çiftçilerimizin gelirlerinde yılda 1,7 milyar liralık bir artış sağlanacak ve böylece projeler kendini kısa sürede ödemiş olacak”
-“SU KAYNAKLARININ KULLANIMINDA EN ÖNEMLİ UNSUR NÜFUS”-
Gelecekte su kaynaklarının kullanımı ve kalitesini etkileyecek en önemli faktörün nüfus olduğunun herkes tarafından bilindiğini belirten Bakan Eroğlu “Dünyanın toplam nüfusu 7 milyarı aştı ve 2050’de 9 milyarı aşacağı tahmin ediliyor. Bu sebeple su, zirai gelişmede ve verimi artırmada önemli bir faktördür. Ayrıca yapılan bu çalışmalar ziraat alanlarını iklim değişikliğinden koruyacak bir kalkandır. Bu çerçevede sulama faaliyetleri, ilave istihdam oluşturuyor, kırsal alanda gelir dağılımını düzenliyor, gübre kullanımına imkân sağlıyor, üretimin çeşitlenmesine ve iklim durumuna bağlı olarak birim alandan birden fazla ürün alınmasına da imkân sağlıyor” dedi.
-“DSİ’NİN GELİŞTİRDİĞİ PROJELER İLE MODERN TARIMA GEÇİŞ SAĞLANDI”-
DSİ tarafından geliştirilen sulama projelerinden sonra şekerpancarı, çiçek bahçesi, baklagiller, susam, her çeşit sebze, çilek, ayçiçeği ve ikinci ürün gibi bitkilerin çeşitlilik göstermeye başladığını ifade eden Eroğlu “Sulamadan önce kuru tarım yapılan alanlarda hububat ağırlıklı ekim yapılırken, sulamadan sonra ürün çeşitliliği meydana geldi. Hayata geçirilen bu projeler ülke tarımının, ilkel ziraattan, daha etkin ve yoğun teknoloji kullanımını gerektiren modern ziraata geçişinde önemli bir rol oynadı” diye konuştu(ANKA)

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz