Binlerce kadının Türkiye’nin dört bir yanında kadına yönelik erkek şiddetini protesto etmek için yaptıkları eylemleri televizyonda izlerken, “Kadınlar şiddete acaba yanlış teşhis mi koyuyorlar” diye sormaktan alıkoyamadım kendimi.

++
Bakın, Türkiye’deki cezaevlerinde cinayetten tutuklu ve hükümlü olarak kalan 28 bin kişi var. Bunlardan yaklaşık 20 bini, kadınları değil hemcinslerini öldüren erkeklerden oluşuyor. Bir diğer deyişle Türkiye’de kadına yönelik erkek şiddetini aşan ve ondan çok daha vahim olan bir erkeğin erkeğe şiddeti olgusu söz konusu.
Bu açıdan bakıldığında kadınların şiddet sorununu cinsiyetçi bir yaklaşımla değil tek başına şiddet olarak değerlendirmeleri daha doğru olur gibi geliyor bana.
++
Ve tabii şunu da unutmamalıyız:
Çocuk eğitiminde anneler yani kadınlar birinci derecede rol oynuyorlar.
Bugün erkek şiddeti korkunç boyutlara ulaştıysa onları yetiştiren annelere de bakmak, “Nerede hata yapılıyor da bu çocuklar büyüyünce şiddete böylesine meyilli oluyorlar” demek gerekmiyor mu?
BİR TUHAF KUTLAMA
CHP’nin Öğretmenler Günü nedeniyle televizyonlarda yayınlanan videosunu izlediniz mi?
Aynen şöyle deniyor:
“O bir milletin kaderini değiştirdi… O bir ulusun geleceğine yön verdi… Üsküplü Mustafa Bey… Atatürk’ün öğretmeni… Sayende öğretmenim… Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü kutlu olsun…”
Bu metinde, milletin kaderini değiştiren, bir ulusun geleceğine yön verenin Atatürk değil sanki Üsküplü Mustafa Bey olduğu anlaşılıyor.
Keşke CHP’liler videoyu televizyonlara göndermeden önce oturup izleselerdi ve yapılan yanlışı düzeltselerdi.
Bir de şu var:
Metni yazıldığı gibi değil ama yazılış amacına uygun anlasak bile ortada yine bir yanlış olduğunu söylemek zorundayım:
Atatürk’ün yetişmesinde sadece Üsküplü Mustafa Bey değil ilkokuldan harp akademisine yüzlerce öğretmenin emeği geçti.
Onlardan sadece birinin adını zikretmek diğerlerine haksızlık olmamış mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz