Erdoğan’ı Yıldırım’a benzetme yanlışı!

57

Ak Parti Milletvekili Selçuk Özdağ, ünlü bir futbol yorumcusunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Deniz Gezmiş’e benzetmesine kızdı, Erdoğan’ın Malkoçoğlu, Battal Gazi ve Yıldırım Beyazıt’a benzetilebileceğini söyledi.

Hadi, Malkoçoğlu ve Battal Gazi neyse de Erdoğan’ın Yıldırım Beyazıt’a benzetilmesine itirazım var.
++
Yıldırım Beyazıt, tarihteki büyük Türk devletlerinden biri olan Timur İmparatorluğu ile 1402’de Ankara Savaşı’na girişti ve bunun sonucunda esir düştü.
Kurduğu imparatorluğa kendi ismini vermiş olan Timur, esir aldığı Osmanlı padişahını bazı tarihçilere göre demir bir kafese koyarak şehir şehir dolaştırdı. Bu azaba dayanamayan padişah başını demir kafeslere vurarak ve yüzüğünde taşıdığı zehri yutarak yaşamına son verdi.
Osmanlı İmparatorluğu, Yıldırım Beyazıt’ın esir düşüp ölmesinin ardından büyük krize girdi, dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Yaklaşık 10 yıl süren bir kargaşa ortamından sonra güçlükle toparlandı. Ankara Savaşı yenilgisinin İstanbul’un fethini yarım asır geciktirdiği iddia edilir.
++
Şimdi, Selçuk Özdağ’a sormak gerekiyor:
Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Yıldırım Beyazıt arasında nasıl bir benzerlik kurdunuz… Büyük bir savaşı kaybedip esir düşen, sonra da buna dayanamayarak intihar eden bir Osmanlı padişahı Erdoğan’a nasıl benzetilir?
Futbol yorumcusu, Erdoğan’ı Deniz Gezmiş’e benzetirken hata yaptı, hem Ak Partililerden hem de Deniz Gezmiş’i sevenlerden tepki gördü.
O hatayı eleştirmek isterken benzer bir hatayı bu defa Selçuk Özdağ yaptı, Erdoğan’ı yücelteyim derken baltayı taşa vurdu.
++
Her siyasi liderin kendine özgü özellikleri olur, eskilerin tabiriyle nevi şahsına münhasırdır onlar. Şu ya da bu kişiye benzetmek yanlıştır.
Her birini kendi dönemlerinde, kendi koşullarında değerlendirmek gerekir.