Erdoğan’dan Avrupa ülkelerine sert eleştiri

0
189

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mültecilere kapılarını kapayan ve terör örgütü PKK’ya silah desteği veren Avrupa ülkelerini sert sözlerle eleştirdi.Ankara’da düzenlenen 3. Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu’nda konuşan Erdoğan, Avrupa’nın mültecilere kapılarını kapamasını eleştirerek, “Avrupa Birliği 400 civarında bir mülteciyi kabul ederken ve paniğe kapılmış durumdayken biz 2011’den bu yana 2 milyonu aşkın kişiyi misafir ediyoruz. Biz buna ilave olarak terörle mücadele ediyoruz. Sınırlarımızı kapamak suretiyle veya onların Akdeniz’de, Ege’de boğulmasını seyrederek değil, sınırlarımıza dayanan insanların buraya keyfi şekilde değil, canlarını ve geleceklerini kurtarmak için geldiklerini biliyoruz. Ama Batı’da bakıyoruz ki, bir kısmı Hristiyan köklerini zedeleyecek diye ‘bu akıma müsaade etmeyin, ancak Hristiyanları alın’ yaklaşımında. Bu gerçekten kabul edilebilir bir şey değildir. Biz insana insan olarak bakıyoruz. İnancıyla bakmıyoruz” dedi.
“İSRAİL’İN SERGİLEDİĞİ VANDALLIĞI KINIYORUM “
Biz sınırlarımıza gelen insanlara kucağımızı açmayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle, İsrail’in Müslümanların ilk kıblesinde Mescid-i Aksa’da yaptığı saygısızlığı, sergilediği vandallığı bir kez daha şiddetle kınıyorum. Bu bölgeye yönelik saldırılar sadece Kudüs’te değil, tüm dünyada farklı dinlere mensup özellikle farklı inançların mensubu insanlar arasında barışı, huzuru, hoşgörüyü zedeleyen sonuçlar doğurma potansiyelini taşıyor. İsrail devletini ve tutumlarıyla onu destekleyen, cesaret veren tüm ülkeleri tarih önünde bu konuda sorumlu davranmaya davet ediyorum.
Dünyadaki bu hassasiyeti olan liderleri arıyorum, kendileriyle telefon diplomasisi içerisinde görüşmelerimi yapıyorum ve müşterek adımlar atmaya kendilerini de davet ediyorum.”
TERÖRİSTLERE VERİLEN DIŞ DESTEK
Türkiye’nin terör sorununu çözmeye yaklaştığında birilerinin bundan rahatsız olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, bazı Avrupa ülkelerine yüklendi. Erdoğan, “Buradan soruyorum, terörizme, teröristlere bu kadar güçlü silahları veren mahfiller neresidir? Bu destekleri veren neresidir? Bu destekler bir yerden geliyor. Bu destekleri verenler bu ülkenin içinden değil dışından. Buna içeriden medya ve para desteği de veriliyor. Terör örgütü ve onunla aynı çizgide olmaktan hicap duymadığını gördüğümüz güya siyasetçi, güya medya mensubu, güya sivil toplum kuruluşu temsilcisi bir güruh, milletimizi birbirine düşürmeye çalışıyor. Yapılan eylemlerin, verilen demeçlerin, atılan manşetlerin, yazılan köşe yazılarının, sosyal medyada kesintisiz yürütülen manipülasyonların tek hedefi, Türkiye’de bir toplumsal çatışmanın zeminini oluşturmaktır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz