Bu görüşmede, İYİ Parti kurultayı ile Bahçeli’nin İYİ partiye yaptığı sürpriz çağrının konuşulduğunu ancak esas konunun bu kadar basit olduğunu sanmıyorum… Bence esas gündemin baskın seçim olduğunu sanıyorum…

 Ayrıca Erdoğan’ın belirleyeceği yeni kabine için Bahçeli’den MHP’li isimler istediğini düşünüyorum. Bu görüşme kısa sürdü fakat muhteviyatı açısından son derece önemli bir görüşme olduğunu tahmin ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ani bir hamle yaparak MHP genel başkanı Sayın Devlet Bahçeli’yi evinde ziyaret ederek, özel bir görüşme yaptı.

Bu görüşmede, İYİ Parti kurultayı ile Bahçeli’nin İYİ partiye yaptığı sürpriz çağrının konuşulduğunu ancak esas konunun bu kadar basit olduğunu sanmıyorum… Bence esas gündemin baskın seçim olduğunu sanıyorum… 

 Ayrıca Erdoğan’ın belirleyeceği yeni kabine için Bahçeli’den MHP’li isimler istediğini düşünüyorum. Bu görüşme kısa sürdü fakat muhteviyatı açısından son derece önemli bir görüşme olduğunu tahmin ediyorum.

Yazımı yazarken, Sayın. Cumhurbaşkanının konuşması ekrana geldi. 

Erdoğan yine kendinden son derece emin bir hitap tarzı ile ‘’faizleri indirdik, daha da inecek, bununla beraber enflasyon inecek. Döviz kuru artık belirli bir seviyenin üzerine çıkamıyor. Afrin’e, Cerablus’a, El-Bab’a girdik. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz, bunu Rusya ile de Amerika ile de paylaştık” diye konuştu…

Birkaç yıldan beri konuşulan Fırat’ın doğusu ile ilgili beyanı, bence ABD’nin özel temsilcisi James Jeffrey’in Türkiye’de yapılacak “Suriye’de güvenli bölge” pazarlıkları ile ilgili olacak. 

Bu tarz bir çıkışta yapılması gereken bir ön alma olarak kabul edilebilir.

Ancak, ekonomi ile ilgili söylemlerinin, mevcut makro ekonomik rakamlar ile bağdaşmadığını düşünüyorum. 

İthalat düştü, cari açık azaldı diye müjdeler vermenin bir manası olmadığını söylemek zorundayım. 

Turizmin arttığı yaz dönemi sonrası aynı miktar döviz gelir mi? Hayır…

Ekonomi daralma sürecinde ithalat artar mı? Hayır… 

İthalat artmaz ise üretim ve ihracat artar mı? Hayır…

Ekonomi küçülmeye devam ederken, siyasi ve ekonomik olarak önünü göremeyen yerli ve yabancı yatırımcılar, yatırım yapmaz ise işsizlik azalır mı? Hayır…

Ayrıca;

Bankaların kredi hacmi yaklaşık 2.5 trilyon TL. Kötü ve problemli krediler hayli yüksek. Zaten bankalara geri ödeme problemi yaşayan şirketler için 400 milyar TL tutarında finans paketi hazırlandı. 

Ekonomi güven endeksimiz de düşmeye devam ediyor.

Moody’s, Standart and Poor’s, Fitch Türkiye’yi ekonomik olarak, “yatırım yapılmaz ülke” konumuna almış.

Kısa vadeli dış borçlarımız 180 milyar dolar olarak duruyor.

İşsizlik, mevsimsel durmuş gözükse bile yaz sonu yükselecek.

S-400 ile ilgili ABD yasalarına göre mutlaka yaptırım gelmesinin yanında Avrupa birliği yaptırımlarının başlaması da söz konusu.

Vatandaşın satın alma gücü süratle düşmekte. 2013 yılında kişi başına milli gelir 12,500 dolar seviyesinde olduğunu Sayın Cumhurbaşkanı açıklamıştı. 

Bugün yani 6 yıl sonra 9,000 dolar seviyesine indiğine göre fakirleştiğimizin hesabını siz yapın.

Yani 10 sene kaybetmiş bir Türkiye var karşımızda.

Satın alma gücü % 30 düşen vatandaş, beyaz eşya, araba, ev almaya çok hevesli olabilir mi?

Bu yıl sonu için Merkez Bankası enflasyon tahminini indirdi. Yılsonu yüzde 13.8 olarak değiştirdi. Bu hedefin tutturulması her gün gelen zam ve vergiler ile ne kadar mümkün?

Bütçe açığının 2019 yılı için planı 80 milyar TL açık, ilk 6 ayda harcanmış. Gelmeye başlayan zamların ve vergilerin artacağı artık çok net.

Doğalgaza % 15 zam geldi. Sigara % 20 zamlandı, alkol, elektronik, telefon ve birçok kalem ürüne zam gelmeye devam etmek zorunda. 

Erdoğan’ın IMF söylemlerinin, devam ettiğini ve yakın gelecekte IMF Standby görüşmesinin söz konusu olmadığını söyleyebilirim. 

DSP, MHP ve ANAP, 2002 seçim sonucunda, baraj altında kalarak meclis dışında yerlerini aldılar. Nedeni IMF‘in uyguladığı acı reçete denilen ekonomi programıdır. Bu program ile Türkiye ekonomisi düzlüğe çıkmış ancak halk bu acı reçetenin faturasını koalisyon ortaklarına kesmişti.

Erdoğan, IMF’ye asla müracaat etmek istemiyor. 2002’de koalisyon hükümetinin akıbetini biliyor ve aynı durumda olmak niyetinde değil.

Türkiye’nin IMF’siz, çözümleri neler olabilir?  Başka çözümler üretmesi mümkün mü? Belki, ancak halkın fakirleşmesi ve çok uzun vadeli sıkıntılar yaşaması olasıdır.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ekonomik ve siyasi durumun farkında olmaması mümkün değil. Konuşmasını dinledikten sonra, erken veya baskın seçim gündeme geleceğini düşünüyorum.

Kurulacak partilerin palazlanmadan seçim yapmak, Ak Parti ve MHP’ den ayrılması muhtemel vekillerin önüne geçmek öne çıkan sebepler olarak görülüyor. 

Ekonominin daha kötüye gitmeden seçim sandığını halkın önüne koymanın şart olduğu anlaşılıyor.

Facebook Comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz