Erdem’den böbrek hastalarına Ramazan uyarısı

27

Nişantaşı Hastanesi Üroloji UzmanıYrd. Doç. Dr. Erkan Erdem, böbrek hastası olan ya da hastalık riski taşıyanları uyararak; Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi sonucu, yüksek sıcaklık nedeniyle sıvı kaybının arttığını ve  taş oluşma riskinin yükseldiğine dikkat çekti.

Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erkan Erdem, ailesinde böbrek taşı olan ve özellikle de daha önce bu taşı düşürmüş olan kişilerin, bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Böbrek taşı oluşmaması için yapılacak en önemli işin yeterli sıvı tüketimi olduğunu söyleyen Erdem, “Günlük en az 2 litre su tüketmek bu konuda yeterli olur.

Ramazan’da iftar ile sahur arasındaki zamanda sık sık ve azar azar, saat başı bir bardak su içmek yeterli olabilir.

Sıvı ihtiyacını çay, kahve, kola gibi sıvılarla karşılamak doğru değildir.

Hatta daha önce böbrek taşı öyküsü olan kişilerin çay, kahve, kola gibi tüketimini olabildiğince azaltması önerilmektedir” diye konuştu.

“TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI ÖNEMLİ”

Tuz tüketimi hakkında da uyarılarda bulunan Erdem, “Tuz tüketiminin azaltılması sağlığının korunması için çok önemlidir.

Yemeklere atılan tuz miktarının azaltılması ve turşu, zeytin, kuruyemiş gibi tuzlu gıdaların fazla tüketilmemesi önerilmektedir” dedi.

Ayrıca tatlı tüketimine de değinen Erdem, karbonhidrat içeren tatlı, hamur işleri gibi besinlerin tüketiminin azaltılmasının sadece taş oluşumunu engellemek için değil genel vücut sağlığının korunması için de çok önemli olduğuna dikkat çekti.

“HAYVANSAL GIDALARA DİKKAT”

Kırmızı et, yumurta, peynir gibi hayvansal proteinlerin fazla tüketilmemesi böbrek sağlığı için önemli olan başka bir faktördür” diyen Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle hayvansal gıdaların yoğun tüketildiği bölgelerde, taşın sıklığını arttığı bilinmektedir.

Sebze, meyve, yeşillikler gibi lifli gıdaların tüketilmesi böbrek sağlığı için önemlidir.

Lifli gıdaların yeterince tüketilmesi böbrek taşı oluşumunu azaltmaktadır.

Özellikle iftar ve sahurda lifli gıda tüketimi kişiyi tok tutarak gün içerisinde rahat etmesini sağlayabilir.”

Erdem son olarak, ailesinde bu hastalığı olan ya da kendisinde bilinen hastalığın olduğu kişilerin, kendilerini gözlemleyen doktorlarına, oruç tutup tutamayacağını danışmalarını tavsiye etti.