KIŞ sporları ve turizm merkezi Erciyes, hafta sonlarının yanı sıra, hafta içi de tıklım tıklım dolup taşarken, 4 ayrı kapıdaki tesislerin, otellerin, konaklama tesislerinin, yerli ve yabancı turistlerin güvenliğini, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi sağlıyor.

‘Vadi’ isimli özel eğitimli köpek de motorize ve yaya ekiplere pistlerde destek oluyor.

KAYSERIDE ERCIYES DAGININ GUVENLIGINI JAK TIMLERI VE OZEL EGITILMIS VADI ISIMLI JANDARMA KOPEGI SAGLIYOR FOTO DHA OKTAY ENSARI KAYSERI

Birbiri ardına tamamlanan konaklama ve mekanik tesislerle, Tekir, Hisarcık, Hacılar ve Develi kapı olmak üzere dört ayrı yerdeki birbirine bağlantısı pistlerle yaklaşık 60 kilometre kayabilen yerli ve yabancı sporcu ve turistler, Erciyes Dağı’nın toz karının keyfini çıkartıyor. Erciyes’in 2 bin 200 metre yüksekliğindeki Tekir yaylasında oteller bölgesinde bulunan jandarma karakolu, dağın güvenliğini sağlayıp, kayakçılar ve dağcıların yardımına koşuyor. Özel donanımlı kar araçları, motosikletleri ve yaya olarak JAK timleri gerek pistlerde gerekse, Erciyes’in 3 bin 916 metrelik zirvesine kadar her türlü güvenlik önlemini alıyor.

KAYSERIDE ERCIYES DAGININ GUVENLIGINI JAK TIMLERI VE OZEL EGITILMIS VADI ISIMLI JANDARMA KOPEGI SAGLIYOR FOTO DHA OKTAY ENSARI KAYSERI

Pistlerdeki ve zirvedeki dağcılık kazalarına karşı eğitimli JAK timleri bununla beraber, özellikle hafta sonlarında pistlerde yaralanan acemi kayakçılara da kurtarma hizmeti vererek, kazazedeleri öncelikle Tekir yaylasındaki Sema Yazar Sağlık Ocağına ve 112 ekiplerine, gerekirse kent merkezindeki hastaneye götürüyor. Bu kayak sezonunda 140 yaralanma ve dağda kaybolma olayına müdahale eden JAK timleri, dönüşümlü olarak 3 bin 916 metrelik zirveden 2 bin 200 metredeki Tekir yaylasına kadar tüm bölgeyi 24 saat kontrol ediyor. Kayakseverlerin ve günü birlikçilerin maskotu halen gelen jandarma köpeği Vadi ise, JAK ekiplerinin gözbebeği olarak görev yapıyor.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.