Erciyes Kış Sporları Müzesi’nde tarihi kayak malzemeleri sergileniyor

0
504

ERCİYES Kayak Merkezi’nde Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği (KAYTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Eğlenceoğlu tarafından açılan Türkiye’nin ilk kayak müzesinde 1900’lü yıllarda üretilen kayak takımları ve malzemeleri sergileniyor

KAYSERİ, (DHA)- Erciyes Kış Sporları Müzesi’nde, kayak takımlarının yanı sıra, kayak merkezine kurulan ilk telesiyej koltuğu, kar ezme makineleri parçaları ile aralarında Erdal İnönü’nün de bulunduğu, dağcı ve kayakçıların fotoğrafları da bulunuyor.
Türkiye’nin önemli kış sporları merkezlerinden biri haline gelen Erciyes Kayak Merkezi’nde bulunan ilk kış sporları müzesinde kayak takımları, malzemeleri sergileniyor. 1914 yılında Haliç Tersanesi’nde üretildiği belirtilen en eski kayak takımının da bulunduğu müzede ayrıca, Erciyes Dağı’na 1963 yılında yapılan ve 1996 yılında yenilenen tek koltuklu teleferik sistemi de bulunuyor. Erciyes’te kayak yapanların en eskisi 1946 yılında çekilen hatıra fotoğraflarının yanı sıra, ünlü siyasetçi Erdal İnönü’nün de 1954 yılında zirve tırmanışı yaptığı ve beraberindeki iki kişiyle birlikte çektirdiği fotoğraf yer alıyor. Müzeyi oluşturmak için yaklaşık 25 yıldır kayak malzemesi biriktirdiğini belirten Mehmet Eğlenceoğlu, her kayak merkezinde olması gerektiğini söylediği müzenin ilgi gördüğünü bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz