Erciş eski Belediye Başkanı HDP’li Çetin’in 15 yıl hapsi istendi

0
18

İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılan Erciş Belediye Başkanı HDP’li Yıldız Çetin ve 10 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın ardından hazırladığı iddianame, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Şüpheliler hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, Yıldız Çetin’in kente gelen terör örgütü PKK’nın sözde üst düzey sorumlularını evinde barındırdığı belirtildi.

Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ‘terör’ soruşturması kapsamında çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda polis ve jandarma ekipleri, 15 Ekim’de Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin ve 13 belediye meclis üyesinin evine operasyon düzenledi. Gözaltına alınan şüphelilerden Çetin, ‘terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör propagandası yapmak’ suçlarından tutuklanıp Van F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, 3’ü adli kontrol şartıyla, diğer şüpheliler ise serbest bırakıldı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, terör örgütü PKK/KCK’nın sözde kadın yapılanmasında yer aldıkları, örgüte eleman temin ettikleri ve teröristlerle görüştükleri iddia edilen Çetin ile 10 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Çetin ile diğer sanıkların ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek ve bunların hareketlerine katılmak’ suçlarından 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. İddianamede ayrıca HDP’li Çetin’in, Van’a gelen terör örgütü PKK’nın sözde üst düzey sorumlularını evinde barındırdığı, örgütün Demokratik Toplum Kongresi ve sözde kadın yapılanmasında aktif faaliyet yürüttüğü kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz