• Haberler
Ana Sayfa Sonsöz Özel Özel Haber Engellilere Her Türlü Desteği Sağlayacağız

Engellilere Her Türlü Desteği Sağlayacağız

-

PTT AŞ tarafından Engelliler Haftası Konulu Anma Pulu Tanıtım Toplantısı ve İş Birliği İmza Töreni düzenlendi.

Engellilerin el emeği ürünlerinin, ePTTAVM tarafından satışının yapılarak engelli bireylerin toplumsal hayata katılmaları konusunda farkındalık yaratmak için engelsiz e-ticaret iş birliği protokolü imzalandı.

Engelli Vatandaşlara Her Türlü Desteği Sağlayacağız

PTT AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik törende yaptığı konuşmada “PTT olarak kendi alanımızda engelli vatandaşlarımıza her türlü desteği sağlayacağız.” diyerek açıklamalarda bulundu.

Bozgeyik “Ülkemiz açısından önemli bir haftada değerlendirmesini burada bugün birlikte yapacağız. Hepimizin bildiği gibi bu haftayı Engelliler Haftası olarak kutlamaktayız. Özellikle engellerin toplumun dünyanın insanların yaşam alanı içerisinde önemli bir yeri bulunuyor. Hepimizin heran bu kısıtlılıkları yaşayabileceğimizi düşünerek her insan için olabilecek unsurların çok modern bir şekilde ileriye taşınması konusunda ülkemizde yapılanları büyük bir onurla söylemek istiyorum.

- Reklam -

Geçmişte bu hizmetleri yürüten bir yönetici olarak son 17 yıl içerisinde Türkiye’de engelli alanında yapılanları gördüğümüz zaman Türkiye’nin dünyadaki yerini çok farklı bir şekilde koymuş olacağız.

Bu ülkenin istiklalinde ve istikbalinde yer alan PTT’miz insanlarımızın iyi gününde kötü gününde acısını tatlısını paylaşan bir kurum olarak tabi ki de engellilerimizle ilgili birşeyler paylaşmamış olması büyük bir eksiklik olurdu.

Her sosyal olayda olduğu gibi burada da PTT’miz kendi üzerine düşen görevi yapmaya çalışarak geçmişten bu zamana kadar yaptıklarının ötesinde ulaşılabilir PTT’ler erişilebilir iş yerleri bütün teknolojilerin kullanılmasını sağlayacak.

Çalışma ve Aile Bakanlığımızın kendi müesseselerinde yer alan engelli kardeşlerimizin üretmiş oldukları ürünleri biz sadece bölgede ve Türkiye’de değil dünyanın çeşitli noktalarında satın alma imkanı oluşturan elektronik ticaret yoluyla dünyanın her tarafına ulaştırma imkanı sunacağız.

Yozgat’a ziyaretimde Çalışma ve Aile Bakanlığımızın Engelli ve Rehabilitasyon merkezinde üretilenlerin sadece küçük bir alanda sergilendiğini gördüm. Gördükten sonra bu ürünler yarından itibaren tüm dünya da satılacak. Bakanlıklarımızla beraber güç birliği içerisinde engellerin kaldırılması noktasında çok daha fazla katkıları olacaktır. PTT olarak kendi alanımızda engelli vatandaşlarımıza her türlü desteği sağlayacağız.” diyerek sözlerine son verdi.

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz

PTT Pul Müzesi’ndeki törene katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan engelliler için olağanüstü bir çaba sarfettiklerini dile getirdi. Sayan yaptığı konuşmada

“Engelliler kanununun yürürlüğe girmesi, Anayasa’da engelli vatandaşlarımız için pozitif ayrımcılık ilkesinin hayata geçirilmesi, evde bakım uygulamasının başlatılması, bakım ücreti verilmesi ve buna benzer bir çok uygulama hükümetlerimiz döneminde başlatıldı. Bu sayede engelli vatandaşlarımız ve ailelerinin yükü önemli ölçüde azalmış durumda. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak engellilerin günlük yaşamındaki hayatlarını kolaylaştırmak için ciddi işler yapıyoruz ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gar ve istasyonların engellilere uygun hale getirilmesi için platform, rampa, özel gişeler ve engelli yardım noktalarının yapılması, Marmaray ve Yüksek Hızlı Trenlerde engellilere uygun tasarımların hayata geçirilmesi, akıllı telefon veya kameralı telefonları olan işitme engelli vatandaşlarımızın bir link üzerinden TCDD’den hizmet alabilmelerinin sağlanması, engellilik oranı yüzde 40 olan yolcunun sadece kendisi, engellilik oranı yüzde 50’nin üzerinde olan ağır engelli yolcunun da kendisi ve refakatçisiyle birlikte ücretsiz seyahat edebilmesine imkan sağlandı. Bu sayede, geçen yıl YHT ve anahat bölgesel trenlerde 1.1 milyon kişi yolculuk etti” dedi.

Standartlara uygun uygulamaları yaygınlaştırdık

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, engellilerin hayatın her alanında etkin şekilde yer almaları için çalışmalar yürüttüklerini belirterek açıklamalarda bulundu. Erdem “Sadece Engelliler Haftası’nda değil, yılın 365 günü engelli vatandaşların yaşamlarında kalıcı çözümler üretmenin önceliklerimiz arasında. Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırma konusunda 2005 yılında hukuki altyapıyı güçlendirerek bu işe başladık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde, 2007 yılında ‘Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan ilk ülkelerin arasında yer aldık. Engellilerimize yönelik pozitif ayrımcılığı 2010 yılında anayasal güvence altına aldık. Başta eğitim ve sağlık olmak üzere, her türlü hizmete kolaylıkla erişmelerini sağladık. Erişilebilirlik kapsamında kamu kullanımına açık binaların kaldırım, yaya geçidi, park gibi açık alanları toplu taşıma araçları ile bilgi ve iletişim sistemlerinin erişilebilir olmasını zorunlu hale getirdik. Denetimler başlatarak belediyelerin ve kurumların harekete geçmelerini sağladık. Eğitimler düzenleyerek, pilot okul, hükümet konağı ve hastanelerde projeler yürüterek standartlara uygun uygulamaları yaygınlaştırdık.
Biz sıkıca birbirimize kenetlenip, dayanışma bilincini toplumun her kesimine yaydığımızda önümüzde hiçbir engel kalmayacak inşallah” dedi.

Erdem, engellilere yönelik yasal düzenlemeler, eğitim, sağlık, erişilebilirlik, istihdam alanlarındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Engellilerin aile yanında bakımını daha çok desteklediklerini ifade eden Erdem, bakıma muhtaç engelliler için 2007’de başlatılan evde bakım yardımı kapsamında, 2018’de 513 bin engelli için 6 milyar 675 milyon lira ödeme yapıldığını söyledi.

Evlerinde engelli yakınlarına bakan ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaları için engellilerin yılda 45 güne kadar yatılı bakım merkezlerinde ücretsiz misafir edildiğini aktaran Erdem, 341 bakım merkezinde 25 bin engelliye yatılı bakım hizmeti sunulduğunu belirtti.

Erdem, 2002’de 2 bin 600 engellinin kurum bakımı için sıra beklediğini, şu anda bakım için sıra bekleyen engellinin bulunmadığını kaydetti.

Engelli iş koçluğu uygulamasıyla yaklaşık bin engelliye sürdürülebilir istihdam sağlandığını, bu uygulamanın İŞKUR bünyesinde tüm illere yaygınlaştırılacağını dile getiren Erdem, bugün 56 bin engelli kamu personeli bulunduğunu ifade etti.

Erdem, 2012’den itibaren 41 bin engellinin aktif iş gücü programlarından yararlandırıldığını anlattı.

“Engelli ve yaşlılara yönelik dijital dönüşümü çok önemsiyoruz”

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç da “Hayaller engelsizdir” sloganıyla hazırlanan anma pulunun çok güzel bir çalışma olduğunu dile getirdi.

Koç, engelli ve yaşlıların el emeği ürünlerinin iç ve uluslararası piyasaya arzına vesile olacak engelsiz e-ticaret uygulamasının hayırlı olmasını temenni etti.

Engellilerin ve yaşlıların ürettiği ürünlerin satışı için PTT’nin gösterdiği sosyal sorumluluğun tüm sektörler tarafından gösterilmesinin önemine işaret eden Koç, engelli ve yaşlılara yönelik dijital dönüşümü çok önemsediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile PTT iş birliğinde hazırlanan Braille alfabeli pul ve ilk gün zarfının tanıtımı yapıldı.

Daha sonra engellilerin el emeği ürünlerinin, ePTTAVM tarafından satışının yapılabilmesi için engelsiz e-ticaret iş birliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Erdem ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, ePTTAVM’den ilk siparişi verdi.

- Reklam -
Emre Yılmaz
Emre Yılmazhttps://sonsoz.com.tr
2013-2018 yılında Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun oldu. Mayıs 2018 tarihinden itibaren Sonsöz Gazetesi'nde video editörü olarak aktif olarak devam etmektedir.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

İdlib, Dolar ve Ekonomi

Son günlerdeki gelişmeler baş döndürücü şekilde devam ediyor.

Sıkı para politikasının sonu mu?

İktidar tarafından açıklanan son kararlar bende iktidarın sıkı para politikaları uygulamasından vazgeçtiği ya da vazgeçmek zorunda kaldığı izlenimini doğuruyor.

Aselsan’dan tarihi sipariş rekoru

ASELSAN'ın bakiye sipariş tutarı 10,2 milyar doları aşarak tarihi zirve seviyesine ulaştı.

Kıkırdak hasarı olan hastalara nakil umudu

Karaciğer ve böbrek nakillerinde olduğu gibi organlarını bağışlayan donörün kıkırdağı, ihtiyacı olan hastalara nakledilebiliyor.

Anne adayları hazır gıdalardan uzak durmalı

Memorial Kayseri Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Semih Zeki Uludağ, tüp bebek sürecindeki anne adaylarına beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Başkent’te rögar kapakları yenileniyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in bulvar, cadde ve sokaklarında bulunan kanalizasyon baca kapaklarını (rögar) yeni tasarım rögar kapaklarıyla değiştirmeye başladı.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz