SAMSUN’da geçirdiği iş kazası sonrası omurilik felci olan 38 yaşındaki Burhan Boz, ailesinin de yardımıyla gittiği saz kursunda hayata tutundu.

Saz çalıp türkü söyleyen Boz, “İş kazası sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olduğumda hayatım kararmıştı. Ama saz kursuna başladıktan sonra hayata bakış açım değişti” dedi.

Samsun’da 2011 yılında çalıştığı inşaatta düşme sonucu omuriliği kırılan ve 2 yıl tedavi görmesine rağmen felç kalan evli 1 çocuk babası Burhan Boz, Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi’nde saz çalıp ve türküler söyleyerek yaşama tutundu. Başından geçenleri ve dernekle ilgili tanışma sürecini anlatan Boz şunları söyledi:

“2011 yılında çalıştığım inşaatta ikinci kattan düştüm. Ameliyatlar ve tedaviler 2 yıl sürdü ve sonuç olarak omurilik felci olarak kaldım. Kolay bir şey değil. O yaşa kadar geziyorsun koşuyorsun, ama bir anda başına bir iş geliyor ve ondan sonraki hayatın farklı oluyor. Hiç alışık olmadığınız bir düzen. Çok sıkıntılı bir süreç. Allah kimsenin başına vermesin. Ailem çok destek oldu. Benim çevremde böyle engelli olan yoktu. Ben hemen bunun araştırmasına girdim. Bu durumda olanlar ne yapıyor diye. Araştırdım ve Türkiye Sakatlar Derneği’ni buldum.”

‘SAZ ÇALARKEN HER ŞEYİ UNUTUYORUM’

Engelini, saz çalıp türkü söyleyerek unutuyor

Burada kursa katıldığını ve saz çalıp türkü söylemeyi öğrendiğini kaydeden Boz şunları anlattı:

“Sazı elime aldığım zaman hiçbir şey düşünemiyorum. Dünyadan kopuyorum. Psikolojik olarak rahatlıyorum. Saz çalarken ayak lazım değil. Ben yürüyemiyorum. Bana saz çalarken el lazım. Ellerim çalışıyor, işte o eller çalışırken o ayağa ihtiyaç duymadığın için ayaklarını, yürüyememeni o anda unutuyorsun. O an sağlık problemlerimi unutuyorum.”

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.