Ekonomi yönetimi, daha uzun aylar çift haneli rakamlarda seyredeceği anlaşılan enflasyon rakamlarına tepkisiz kaldı. İzlediğimiz kadarıyla bir laf edilmedi. “Şöyle olacak, böyle olacak, belini kıracağız, yok edeceğiz” diyen de çıkmadı.

Ekonomide birazcık iyi bir şey olsa atanmışlıklarını unutup seçilmişler gibi açıklama üzerine açıklama yapan, her hafta düzenli TV programlarına katılıp “yüksek görüşlerini” paylaşan baş danışmanlar da sessizliğe büründü. Geçmiş aylarda telefonun ucunda bekleyip ümit pompalayanlar da bu defa telefonların fişini çekmiş gibi suskunluğu tercih ettiler. sosyal medya da iki kelimelik bile mesaj atmadılar.
Şimdi sadece Merkez Bankası alışkanlık olarak bugün yarın içi kelime oyunlarıyla dolu bir iki bir şey açıklar, konu unutulur. Banka yıl sonu enflasyon tahminini de gözden geçirir artık.

“Efendim, gıda ürünleri artırıyor, en büyük neden bu” denildi, her yılın yaz enflasyonun düşüren tarla ürünleri de vefasız çıktı. Tarla ürünleri de enflasyonu sahipsiz bıraktı.
Daha önce paylaştık, tarlalarına en yakın iki turizm beldesi Bodrum ve Çeşme’de meyve sebze fiyatları bir yaz boyunca sabitlenmiş gidiyor. Eğer buralarda fiyatlar böylesi ise ülke genelinde nasıl acaba diye sormuştuk. Ankara’ya baktık, üretimin zirve de olduğu şu günlerde domatesin fiyatı 2.5 liradan aşağı düşmüyor.
Kurban Bayramı öncesinde tavuk etine yüzde 20 zam geldi. Avrupa’da yumurta krizi patladı. Biz de fiyatlar fırladı. Ağustos ayının şampiyonu oldu.

Koca bir ülke bayramda fıstıklı baklavaya mahrum kaldı. Antep fıstığının kilosu 110 lira oldu, baklavamız 70’liraya çıktı.
Artık talep olsun olmasın her şeyin fiyatı artıyor.
Biz buradan yazalım. Eylül ayı enflasyonu yüzde 1,5’dan aşağı gelmeyecektir. Nedenleri belli. Ortada geçerli bir gerekçe yokken benzine, motorine zam yapıldı. Bu yine ulaşım, nakliye maliyetlerini tetikleyecek. Eğitim öğretim yılı açılıyor. Kalemden servis ücretine kadar her şey pahalandı. İhtiyaçtan kışa hazırlık, ısınma, giyişi giderleri de artacaktır.

Ayrıca şişen stokları eritmeleri için KDV’si sıfırlanan dayanaklı ev ürünlerinde yüzde 18 KDV geri geliyor. Zaten bu ürünlerde KDV kalktı fiyatlar hiç ucuzlamadı. Üreticiler, satıcılar yüzde 18 KDV oranını fiyatlarına ekleyip vergisiz şeklinde satışa çıktılar. Sonuçta KDV oranları geri gelince ürünlerin etiket fiyatı en az yüzde 40 artacak. Alın size bir enflasyon nedeni daha.
Enflasyonun şifası tüketimi kısmaktır. Yani zam yapmaktır. Her şey özel sektöre gittiği için Hükümetin elinde vergi zamları dışında bir araç ta yok. Vergiler artsa da millette ödeyecek derman mı kaldı?

Görülen enflasyonla ilgili ne yapılacak konusunda ortaya somut bir program, hedefler koyulamıyor. Enflasyon sahipsiz kalmıştır, sinema filmlerindeki esas oğlan gibi ekonomide yine baş oyuncu olarak sahnelere inmiştir. Serseri, başıboş mayın gibi nazik dengeler üzerinde giden ekonomimizi vurmaya devam edecektir. Seyredelim, görelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz