“ENFLASYON, GELİR GRUPLARINA GÖRE FARKLI ÖLÇÜDE HİSSEDİLİYOR”

0
65
- Reklam -

TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon oranlarından yola çıkarak DİSK-AR tarafından emeklilerin, dar gelirlilerin ve düşük gelirlilerin enflasyon oranlarına ilişkin yeni bir rapor yayınlandı.

İBRAHİM ETHEM ÖNAL/ANKARA
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz gün Temmuz 2022 enflasyon rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklamada enflasyon oranı bir önceki aya göre yüzde 2.39, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 45.72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79.60 oranında artış gerçekleşti. TÜİK’in hazırlamış olduğu rapora göre enflasyon artışının en çok yükseldiği harcama kalemleri arasından yüzde 119,11 ile ulaştırma, yüzde 94,65 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 88,35 ile ev eşyası yer aldı. Ulaştırmada 3 haneli oranlara geçildiği gözlenirken, gıda enflasyonunun da 3 haneli rakamlara yaklaştığı görülüyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), açıklanan Temmuz 2022 enflasyon oranlarında farklı gelir gruplarının sınıflandırılmaması üzerine yeni bir rapor hazırladığı açıkladı ve kamuoyu ile paylaştı. Hazırladığı raporda; emeklilerin, dar gelirlilerin ve düşük gelirlilerin ayrı ayrı enflasyon oranlarını hesaplayan DİSK-AR, enflasyon oranlarının bu gruplarda daha farklı seyrettiğini açıkladı. Ele alınan veriler ışığında gıda enflasyonunun yüzde 140’a yaklaştığı kaydedildi.
‘TÜFE VE Yİ-ÜFE ARASINDAKİ MAKAS AÇILMAYA DEVAM EDİYOR’
DİSK-AR tarafından hazırlanan raporda şu verilere yer verildi; “TÜİK tarafından açıklanan Temmuz 2022 enflasyon oranlarında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 2.39, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 45.72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79.60 oranında artış gerçekleşti. TÜİK’e göre artışın en yüksek olduğu üç ana harcama grubu ise sırasıyla, yüzde 119,11 ile ulaştırma, yüzde 94,65 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 88,35 ile ev eşyası oldu.
TÜİK’e göre Yurt İçi-Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) ise 2022 Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 5.17, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 70,04 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 144,61 olarak gerçekleşti.
TÜFE ile Yİ-ÜFE arasındaki makas açılmaya devam ediyor. Yİ-ÜFE ve TÜFE değişim arasındaki fark 65 puana yükseldi. TÜFE’nin önümüzdeki aylarda da artmaya devam edeceğini söylemek mümkündür.
‘EN YOKSUL GELİR GRUBUNUN GIDA ENFLASYONU YÜZDE 140’A YAKLAŞTI’
TÜİK tarafından yayımlanan resmi enflasyon oranları farklı gelir gruplarını yansıtmıyor. Resmi enflasyon oranları düşük gelirlilerin, emekçilerin günlük yaşamda karşılaştığı ve hissettiği oranlar değildir. Bu nedenle DİSK-AR olarak TÜİK’in ham verilerinden yararlanarak emeklilerin, dar gelirlilerin, düşük gelirlilerin hissettiği enflasyonu yeniden hesaplıyoruz. Yaptığımız hesaplamaya göre gıda enflasyonu ortalama yüzde 94,7 olarak gerçekleşirken emeklilerde gıda enflasyonu yüzde 120,6 oldu. Üçüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 102,8 olurken düşük gelirli ikinci yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 122, en yoksul yüzde 20’lik gelir grubun gıda enflasyonu ise yüzde 139,7 olarak gerçekleşti.
Dördüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 93,7 olurken, en yüksek gelir grubunun gıda enflasyonu ise yüzde 69,6 oldu. Böylece en yoksul gelir grubu yüzde 140 oranında gıda enflasyonu hissederken, en yüksek gelir grubu ise yüzde 70 oranında gıda enflasyonu hissetmiş oldu. Bu durum enflasyonun gelir gruplarına göre önemli ölçüde farklı hissedildiğini ortaya koyuyor.”

- Reklam -