EMEKLİLERİN GÖZÜ TEMMUZ ZAMMINDA

0
192
- Reklam -

Halk, yaşanan yüksek enflasyon ve peş peşe gelen zamlarla giderek yoksullaşırken memur ve işçi emeklileri gözünü Temmuz’da yapılacak zamma çevirdi.


TÜİK 2022 Nisan ayı Tüketici Fiyatları Endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre Nisan ayı Enflasyon artışı %7,25 yıllık enflasyon artışı ise %69,9 oldu. Yılın ilk dört ayında enflasyon artışı da %32 olarak gerçekleşti. Özel enflasyon araştırma kuruluşu olan ENAG ise; TÜİK’in iki katı bir rakam açıklayarak yıllık enflasyon artışı oranını %156 olarak tespit etti.

Nisan ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından memur ve emekli maaşları için zam oranı 6 aylık enflasyon oranıyla belirlenirken Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Temmuz zammı da netleşecek.
Bilindiği gibi memur ve emeklilere yıl içerisinde ilki Ocak ikincisi ise Temmuz ayında olmak üzere maaşlarına 2 kez zam yapılıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de Temmuz ayında enflasyon oranına göre zam alacak. Emekliler ile memurlar geçim dertlerinin bir nebze azalması için Temmuz zammı haberini dört gözle beklemeye başladı.
Nisan enflasyonunun da çok yüksek gerçekleşmesi sonrası asgari ücretli vatandaşlar da haklı olarak asgari ücrete ikinci bir zam yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başlarken İktisatçı Mustafa Sönmez ise, emekli ve memurun ilk altı aylık zammının yüzde 51.5 olacağı tahmininde bulundu.
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş . başta dar ve sabit gelirliler olmak üzere emekliler, işçiler, memurlar çiftçi ve esnafların kontrolden çıkmış enflasyonun altında ezildiklerini, emeklilerin, memurların ve işçilerin enflasyon kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini belirterek şunları söylüyor

- Reklam -

“Bu yılın ilk dört ayında enflasyon %32 oranında artmıştır. Bilindiği gibi sayıları 10 milyonu bulan işçi ve BAĞ-KUR emeklilerine 6 aylık periyotlarda yılda iki defa gerçekleşen enflasyon kadar artış yapılmaktadır. Söz konusu emeklilerimizin maaşlarına Temmuz ayına kadar artış yapılmayacaktır. Emeklilerimizin tahammülü kalmamıştır. Enflasyondan dolayı hak ettikleri kayıpları olan %32’lik enflasyon farkı hemen ödenmelidir. Yine memurlara ve memur emeklilerine enflasyondan dolayı kayıpları telafi edilmeli, enflasyon farkı olarak maaşları %24,5 oranında artırılmalıdır. Aynı şekilde kamuda işçilerimizin de enflasyon kayıpları iade edilmelidir.”

Enflasyon ve ekonomik kriz karşısında emeklilerin ezildiğini dile getiren Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz da, temel ihtiyaçlara gelen zamlarla emeklilerin açlığa mahkum edildiğini söylüyor.
”Ocak ayı itibariyle asgari ücrete devasa zamlar yapıldı diye müjdeler verdiler. Ama bir gün sonra enflasyon aldı başını gitti, doğalgaz ve elektriğe zamlar geldi. Emekliye verilen artış ile enflasyon rakamları arasında uçurum var. İkramiyelerimiz de enflasyon altında. Yani verilen ikramiyeler ve maaşlar erimiştir ve emeklilerimiz açlığa mahkum olmuştur. Bugün 14 milyona yaklaşan emeklinin 6 milyonu ikinci bir işte çalışmak zorunda. Yoksa geçinemez.”
Umarım , emekliler ve asgari ücretliler bekledikleri zammı alarak ard arda gelen yüksek zamlar ve enflasyonun etkilerinden bir nebze de olsa kurtulur, rahat nefes alırlar.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz