Emeklilerin geçim sıkıntısı

0
383
- Reklam -

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) bin 337 TL olduğunu belirterek, “Başta Bağ-Kur ve SSK emeklileri olmak üzere yaklaşık 10.9 milyon emeklimizi ilgilendiren Temmuz ayında seyyanen verilecek olan 100 lira ve enflasyon farkı kadar yapılacak zam dahi geçinmeye yetmiyor” dedi.Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) bin 337 TL olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “Başta Bağ-Kur ve SSK emeklileri olmak üzere yaklaşık 10.9 milyon emeklimizi ilgilendiren Temmuz ayında seyyanen verilecek olan 100 lira ve enflasyon farkı kadar yapılacak zam dahi geçinmeye yetmiyor” ifadelerine yer verdi.
“10 MİLYON EMEKLİ YENİ DÜZENLEME BEKLİYOR”
Haziran ayı itibariyle açlık sınırının bin 337 Türk Lirası ve Yoksulluk Sınırının ise 4 kişilik bir aile için 4 bin 357 TL hesaplandığının altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Artık seçimler bitti. Şimdi yeni kurulacak olan hükümetin yapması gereken ülke genelinde bulunan ve yoksulluk sınırının altında maaş alan 10 milyonu aşkın emeklinin maaşlarında köklü düzenlemeye gidilmesidir. Çünkü bugün sadece bir kişinin geçim maliyeti, hesaplamalara göre bin 337 Türk lirasıdır. Bu zamlarla Haziran ayında 795 TL alan işçi emeklisi 937 TL, 617 lira alan Bağ-Kur emeklisi ise 749 TL, memur emeklisinin ise bin 390 TL’den bin 462 TL’ye emekli maaşı yükselecektir. Bu rakamlar emeklilerimizin zor geçindiğini açıkça göstermektedir. Bir çatı altına toplanan Sosyal Güvenlik Kurumu eşitsizliği giderecek maaş düzenlemeleri, emekli olan Bağ-Kur’luya emekli ikramiyesi ödenmesi ve işsizlik ödeneği gibi düzenlemeleri bir an önce yapmalıdır” dedi.
“EMEKLİNİN MAAŞI MUTFAK MASRAFLARINA ZOR YETİYOR”
Yeni kurulacak hükümetin özellikle meydanlarda verdiği sözleri tutarak zaman kaybetmeden yeni düzenlemeye gitmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken şunları dile getirdi: “Emekli aylıklarına 6 aylık dönem için yapılacak zam hesaplamasında temel gıda fiyatlarındaki artış oranı ile birlikte milli gelir artışından refah payı katkısı birlikte hesaplanmalı. Bayram ikramiyeleri için acilen düzenlemeye gidilmeli. Çalışan emeklilerimizden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primleri (SGDP) tamamen kaldırılmalı. Emekliler arasında uygulanan farklılıklar kaldırılarak standart birliği sağlanmalıdır. Çünkü 10 milyonu aşkın emeklinin aldığı maaş ihtiyaçlarına zor yetmektedir. Dedeler, bayramlarda harçlık veremeyince torunlardan kaçar oldu. Emekliler günü olarak kutladığımız bugün maaşları geçinebilecek düzeye yükseltileceği müjdesi verilmelidir.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz