EMEKLİLER YİNE AÇLIĞA TERKEDİLDİ

0
174

Yeni yılın ilk sabahına zamlarla uyanan vatandaşlar 2022 yılında da devam eden ve iğneden ipliğe gelen zam haberlerine isyan etmeye devam ediyor. Elektrik, doğalgaz, benzin, motorin, ulaşım, köprüler, okul servis ücretleri, alkol, sigara buğday, arpaya zam derken asgari ücrete, memura, emekliye yapılan zamlar eridi.


Kamu emekçileri ve emeklilerin maaşları artırılmadan 2022’nin ilk saatlerinde zam üstüne zam yapıldı. Motorinde litre başına 1,29, benzinde 0,61, LPG’de 0,78 TL zam yapılırken elektrikte ise konut, sanayi ve ticarethane abone grupları için yüzde 52 ila yüzde 130 arasında değişen oranlarda artış oldu.. Doğal gazda konut aboneleri için yüzde 25, sanayi aboneleri için yüzde 50 zam yapıldı.


Tüm vatandaşları ilgilendiren ve1 Ocak’tan itibaren geçerli olan kademeli elektrik tarifelerine göre elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketiciler için elektrik fiyatları iş yerlerinde yüzde 127, evlerde ise yüzde 49,6 ile yüzde 125 arasında zamlandı. Evlerin hissedeceği zam oranı tüketime göre değişecek .

- Reklam -

Asgari ücretli 4250 TL olarak açıklanan maaşını daha alamadan peş peşe zamlar birbirini takip etti. Zamlı maaş daha cebe girmeden iğneden ipliğe yapılan zamlar karşısında fazlasıyla geri gitti.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan yeni düzenlemeyle hiçbir emeklinin 2500 lira altında maaş almayacağını duyurdu. Erdoğan memur zamlarını yüzde 30,5’e çekerken, birbiri ardına yağan zamlar karşısında çaresiz kalan emeklilere ek zam sözü veren iktidar, sayıları 12 milyonu aşkın işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine tek kuruş bile ek zam vermedi.
Ek zam alamayan ve. çok zor durumda olan 12 milyonu aşkın emekli biz üvey evlat mıyız. Bunca yıl alın terimizle bu devlete hizmet ettik şimdi yine açlığa terkedildik. Biz bunu hak etmiyoruz diyerek tepkilerini ortaya koydular.


Almış oldukları düşük maaşlar yüzünden geçim sıkıntılarının had safhaya çıktığını belirten ve uzun süredir sessizliğini koruyan SSK ve Bağ-Kur emeklileri isyanlarını şöyle dile getirdi. “Cebimizdeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı, bir dilim ekmeğe mi yoksa doğal gaz faturasına mı, elektrik, su faturasına mı vereceğimizin hesabını yaparken iktidar, o üç kuruşu bizden nasıl geri alacağının hesabını yapmaktadır. Taleplerimiz açıktır, nettir:

Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır. Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır. Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır. En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çıkarılmalı. Ayrıca yüzde 2.5’luk iyileştirme tüm emeklileri kapsayacak şekilde düzenlenmeli. Emekliler arasındaki ayrımcılık ortadan kaldırılmalı. Avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz. Duyun artık sesimizi. Emekliyi ölüme terk etmeyin.”

Emekliler bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş, yıllarca prim ödemiş, vergi vermiş insanlar. Onlara bu adaletsizliği yaşatmak kimsenin hakkı değildir. Bu insanlar asgari değil, insanca yaşam istiyor, kimseden lütuf beklemiyor sadece haklarını istiyor. Onlara analarının ak sütü kadar helal olan bu haklarını vermek o kadar da zor olmasa gerek. Kaşık ile verip kepçe ile almaktan artık vazgeçelim diyorum.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz