El Cuburi :Türkiye terörle mücadelede çok ciddi

0
160

 IRAK Parlamento Başkanı Selim El Cuburi, gündeme ilişkin Türkmeneli Televizyonu’nda Yalman Haceroğlu’nun sorularını yanıtladı

Ahmet Haşim MUHTAROĞLU/TUZHURMATU, (DHA)-Selim El Cuburi, 2015 bütçesinden, Türkmen bölgelerinin kalkınmasına, Türkiye’nin Irak yardımları içerisindeki askeri eğitimden insani yardımlarına ve daha pek çok konu hakkında açıklamalarda bulundu. El Cuburi “Meclis’te oylamadan geçen 2015 bütçe kanunu, petrol fiyatlarındaki sürekli düşüş bütçeyi olumsuz etkiledi, bütçede zaruret taşımayan harcamalar kaldırıldı” dedi.

El Cuburi yaptığı açıklamada göçmenler için tahsis edilen yardım paketinin de 2 milyar 400 milyon dinar olduğunu ifade etti.
Parlamento Başkanı El Cuburi konuşmasında bütçede Türkmen bölgelerinin kalkındırılması için de kaynak ayrıldığını ve Türkmen bölgelerinin imar ve kalkınması için ilk etapta 250 milyon dolar tahsis edildiğini ve bunda değişiklik yapılabileceğini belirtti. El Cuburi terörden zarar gören Türkmen köy ve kasabalarında imar çalışmalarının yapılacağını söyleyerek bu yönde gelen talebi olumlu karşıladıklarını ve terörden zarar görenlerle dayanışma içerisinde olduklarını kaydetti.
Türkiye ziyaretine de değinen El Cuburi görüşmelerin açık ve net bir şekilde yapıldığını belirterek, siyasi, ekonomi ve diğer ilgili bazı meseleleri ele aldıklarını ifade etti.
Selim El Cuburi Türkiye’nin Irak’a önem verdiğini belirterek “Irak olarak bizde Türkiye ve bu ülke ile ilişkilerin güçlendirilmesine önem veriyoruz, Irak, Türkiye ve diğer bölge ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirerek güçlü olacak” dedi.
El Cuburi Ankara temasları kapsamında ortak komisyonlar kurulduğunu belirterek kardeşlik komisyonlarının iyi işler yapacağına inandıklarını belirtti.
Türkiye’nin Irak yardımlarını da anlatan Parlamento Başkanı El Cuburi, “Ankara ziyaretimde bize, Türkiye’nin Irak’a askeri yardımlarını, Türkiye’nin Irak’a güvenlik konularında yardımcı olacağını net bir şekilde anlattılar. Özellikle Irak güçlerinin eğitimi konusunda, Türkiye terörle mücadelede çok ciddi” dedi.
El Cuburi konuşmasının son bölümünde ise İslam Ülkeleri Parlamenterler Konferansının 2016 yılında Bağdat’ta yapılacağını belirterek, “Türkiye’nin bu konudaki desteği memnuniyet vericidir, bu konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ile görüştüm ve desteklerini alarak, bu konferans Bağdat’ta yapılacak”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz