James Cameron’ın 97 yapımlı Titanik filminde batmaz denilen geminin artık batması an meselesidir.

Herkes panik halindeyken 3 kişilik orkestra çalmaya devam ederler. Etrafta panik halinde koşuşan insanlar kurtulacak filika ararlarken onlar insanları eğlendirmeye çalışırlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük icraat programı çerçevesinde ekonomiyi canlandırmak amaçlı gerçekleştirilecek faaliyetleri açıklaması  son umutları da yok edecek cinsten.  Faaliyetlerde üretim adına bir atılım görememek gerçekten üzücü. Dolar kuru son bir ayda 4,58’den 5,17’leri görmüş durumda.Gelişmeler, ülkemizin ekonomisinin artık son hızla uçuruma gittiğinin bir göstergesi.

EKONOMİK KRİZİN SOSYAL MEDYADA YANSIMASI

Peki ortaya çıktığından beri muhalefetin sesini duyurduğu bir mecra olan sosyal medyada bu duruma tepkiler nasıl? Evet beni bu yazıyı yazmaya yönlendiren konunun özü de bu. Girizgâhımı anımsatırcasına muhalefette bir gevşeme bir tembellik söz konusu. Öyle ki ekonomik başarısızlıkları mizahi yolla eleştirmek artık bir netice vermiyor. Mizah yerine göre başarılı oldu buna kesinlikle katılıyorum.

Ama Gezi Protestoları zamanından kalan bu alışkanlığı artık bir kenara bırakıp reel dünyaya dönmenin zamanı geldi belki de geçiyor. “Dolar 4,15 olmuş neredeyse barajı geçip meclise girecek”,”Dolar ortalamayı yükseltip yatay geçiş yapmayı planlıyor”,”Dolar karşısında komplekse giren pi sayısı 3,14’ten 3,45’e yükseldi” gibi sosyal medyadaki popülist söylemler artık yerini ciddi konulara bırakmalıdır.

MUHALEFETSİZ BİR SOSYAL MEDYA

Son seçimlerle birlikte öğrenilmiş çaresizliğe hapsolmak üzere olan muhalefet bir an önce kendine gelmelidir. Muhalif kesimler mizahi söylemleri bir kenara bırakıp hep bir ağızdan akılcı çözümler üretmelidirler. Yanlış politikaları da yine aynı şekilde ciddi bir duruşla protesto etmelidirler. Muhalefetsiz bir sosyal medya olmayacağı gibi muhalefetsiz bir ülke de yokuşa doğru hızla giden arabanın frenlerinin olmadığını gösterir. Umarım iktidar ve muhalefet yokuşa doğru hızla giden bu arabayı durdurmayı başarır ve yepyeni umut dolu yarınlara birlikte yolculuk yapmaya devam ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz