Eğitim sorunu üzerine bir kaç söz

0
102

Aslında bugün bir çok ekonomist damat beyin yeni, en yeni,yepyeni ekonomik programı üzerine yazacaktır, bende bu konu üzerine yazayım dedim ama Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun eğitim sorunu üzerine yaptığı yorumlar ve görüşleri dikkatimi çekti, damat beyin söylediklerinden çok daha önemli geldi ve önceliği bu konuya vereyim dedim.

Sayın Karamollaoğlu’nun FOX Tv’de yayınlanan Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya’nın konuğu olduğu yayında anlattıklarına göre ailesinde çok sayıda öğretmen varmış, babası ve amcası da cumhuriyetin ilk öğretmenlerindenmiş. Karamollaoğlu’nun babası mesleğe 30’lu yılların başında başlamış. Bir köy öğretmeni olarak ilk atandığı görevinde 52 Türk Lirası maaş alıyormuş. Öğretmenlik yaptığı köyde ise koyunun çifti 2,5 Liraymış, yani 2,5 Lira verdiniz mi iki adet koyun alabiliyormuş. Demek ki Sayın Karamollaoğlu’nun babası bir aylık maaşı ile yaklaşık 21 çift koyun alabiliyormuş yani tamı tamamına 42 koyun! Bugün 1 koyun bin beş yüz lira desen bugünkü para ile 63 bin lira yapar, iyi para.

Başka ekonomi tarihçileri de benzer çalışmalar yapmış ve benzer sonuçlara ulaşmıştır. CHP İstanbul Milletvekili Prof. Nur Serter’in yapmış olduğu çalışmaya göre, öğretmenler 1930 yılında bir aylık maaşları ile 24 adet cumhuriyet altını alabilmekteymiş. Bugün bir cumhuriyet altını 3 bin lira olduğuna göre bu günkü para ile 72 bin lira maaş alıyorlarmış.

Demek ki Atatürk iktidarında öğretmenlerin sadece itibarı değil gelirleri de bugünkünden çok daha yüksekmiş, bu mesleği seçen bir kişi geçim sıkıntısı çekmeden kendini eğitime adayabilmekteymiş.

Sayın Karamollaoğlu eğitim konusunda en önemli iki unsurun müfredat ve nitelikli öğretmen olduğunu bina, araç gereç ve benzeri fiziki imkanların bunlardan sonra geldiğini söyledi. Bende bu konuda kendisi ile yüzde yüz aynı fikirdeyim.

Bence de başarılı bir eğitimin ilk ve olmazsa olmaz koşulu nitelikli eğitimcilerdir. Nitelikli eğitimci istihdamı için ise eğitimcilere yeterli ve tatmin edici bir ücret ödenmelidir; aç biilaç yaşayan, yaşamını sürdürebilmek için ek iş yapmak zorunda olan kişi hiçbir şekilde nitelikli bir eğitimci olamaz.

Eğitimciler bir ülkenin en kıymetli kaynağı olan çocuklarını işler ve geleceğini inşa eder, yüksek nitelikli eğitim ve eğitimci olmadan bir ülkede hiçbir şekilde kalkınma sağlamak mümkün değildir.

Damat bey ekonomiden konuşur büyüme kalkınma falan derken bu hususun farkında mı bilmiyorum. Eğitim konusuna “bakın burası çok önemli” dediğini, eğitim, ekonomi ve kalkınma ilişkisini sağlıklı bir şekilde kurabildiğini bu güne kadar hiç görmedik.

Diğer yandan müfredat da çok ama çok önemlidir. Çağdaş bir üretim toplumu yaratmak istiyorsanız bilim, sanat ve spor eğitimi üzerine inşa edilecek bir müfredat oluşturmalısınız.

Dini ya da ideolojik doğmaların propagandasının yapıldığı, yaratıcılığın ve özgürlüklerin değil ezbercilik ve biat kültürünün ön plana alındığı, öğrencinin merak ve yeteneklerini ateşlemeyen bir müfredat ve böyle bir eğitim sistemi elbette ki ciddi bir fayda sağlamayacaktır.

Bilim eğitimi çok önemlidir çünkü teknolojiyi bilim yaratır, sanat eğitimi çok önemlidir çünkü tasarımı sanat yaratır ve spor eğitimi çok önemlidir çünkü kompleks organizasyonlar yapabilme, takım halinde çalışma, dayanışma, disiplin, kurallara uyma ve zamanı doğru kullanma becerisi ancak çocuk yaşta ve spor eğitimi ile kazanılabilir. Bir toplumun insan kaynaklarında da bu bilgi ve beceriler olmadan ne kalkınma ve nede sürdürülebilir bir büyüme sağlanamaz!

Damat bey beklendiği gibi gene döviz, büyüme, faiz ve kur gibi konulardan dem vurdu ne kadar başarılı bir ekonomi yönetimi olduklarını anlattı dengelenmeyi nasıl becerdiklerini söyledi. Lakin kalkınmayı yaratan temel faktör nitelikli insan gücüdür ve nitelikli eğitim olmadan da bu insan gücü oluşturulamaz, damat bey bu konunun önemini fark edip bu konuya bir türlü değinmemektedir.

Temamız yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi diyerek tutması mümkün olmayan bir sürü yeni hedef belirtti inanan oldu mu? Hiç sanmıyorum.

AKP iktidarı algı yaratma operasyonlarını bırakıp eğitim ve demokrasi başta olmak üzere yapısal sorunları çözmeye odaklanmadığı müddetçe daha bir çok yeni ekonomi programı masalı dinler dururuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz