Ege’de yine kaçak tekne faciası: 22 ölü

0
482

MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde, kaçak göçmenleri taşıyan tekne battı. İlk belirlemelere göre 4’ü çocuk 22 kişinin denizden cesedi çıkarıldı, 205 kişi kurtarıldı.    Datça’nın Körmen Mevkisi ile Yunanistan’ın İstanköy Adası arasındaki uluslararası sularda bugün saat 06.00 sıralarında çok sayıda göçmeni taşıyan ve gezi teknesi olarak kullanılan 20 metrelik ahşap tekne battı. Bölgeye 5 Sahil Güvenlik Botu gönderildi. Denizde can pazarı yaşanırken 205 mültecini kurtarıldığı, 4’ü çocuk 13 mültecinin cesedinin denizden çıkarıldığı bildirildi.
Datça açıklarında uluslararası sularda batan ‘Arıcoğlu’ isimli eski gezi teknedeki 9 kaçak göçmenin daha cesedine ulaşıldı. Böylelikle ölenlerin sayı 4’ü çocuk, 11’i kadın olmak üzere 22 kişiye ulaştı. Suda bitkin haldeki 211 kaçak göçmen ise kurtarıldı. Sahil güvenlik botlarına alınan kaçaklar, Bodrum’a götürülmek üzere yola çıktı. Batan teknede dalgıçlarla yapılan aramada başka cesede rastlanmadı. Sahil güvenlik botuna yedeklenen suya yarı batık haldeki tekne Bodrum’a doğru çekilmeye başlandı. Muğla’nın Datça İlçesi açıklarında uluslararası sularda batan ‘Arıcoğlu’ isimli eski gezi teknesindeki 8’i çocuk 11’i kadın 22 kaçak göçmenin cesedi ile kurtarılan 211 kişi Bodrum Limanı’ndaki Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na getirildi. Cesetler, limandaki sahil Güvenlik 1 No’lu Bot Komutanlığı’ndan kurtarılan 211 kaçak göçmen ise, 101 No’lu Bot Komutanlığı önünden karaya çıkartıldı.
Kaçakların cesetleri Bodrum Devlet Hastanesi’ne götürülmek üzere cenaze araçlarına taşınırken, kurtarılan kaçak göçmenlere insani yardım yapıldı. Bu arada çok sayıda ambulans da limana geldi. Güvenli alana çekilen Arıcıoğlu teknesinde ise dalgıçların her ihtimale karşı son kez arama yapacağı belirtildi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz