• Ekonomi
  • Haberler
Ana Sayfa Ekonomi Haberleri EGD: "İklim değişikliği" ekonomi gazetecilerinin gündeminde

EGD: “İklim değişikliği” ekonomi gazetecilerinin gündeminde

-

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) Sapanca’da düzenlenen toplantıda Düzce’deki sel felaketine göndermeler yapıldı iklim değişikliği önlenmezse daha büyük felaketlerin kapıda olduğuna dikkat çekildi.

Küresel ısınma bu kez Sapanca’da masaya yatırıldı. EGD “İklim Ekonomisi” projesi kapsamında Birleşik Metal-İş ve Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (KETEV) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Düzce’deki sel felaketi damgasını vurdu.

Son dönemde dünyada ve Türkiye’de meydana gelen sel ve benzeri doğal felaketlerde iklim değişikliği etkisinin olduğunu belirten konuşmacılar iklim değişikliğinin önlenmesi için enerji politikalarının yenilenebilir kaynaklara yönelmesi gerektiği savundular.

“İklim Değişikliği, Enerji Dönüşümüne Sendikaların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Bakışı” başlıklı toplantıda söz alan Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar, iklim değişikliğinin doğal dengeyi sarstığına dikkat çekerek, “Biz gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak zorundayız. Bunun için iklim değişikliğini önlemek için daha çok çaba göstermeliyiz” dedi.

Birleşik Metal İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu

- Reklam -

Ekonomi gazetecilerinin iklim değişikliği ve sürdürebilir enerjiye yönelik çalışmalarını çok önemsediklerini belirterek iklim değişikliğinin çok önemli bir sosyal yara olduğunu belirtti.

Serdaroğlu iklim değişikliği ile mücadeleyi sendika olarak çok önemsediklerini vurguladı ve “Bu konuda sendika olarak bir eylem planı hazırladık. Bu çalışmayı da bu plan doğrultusunda ele alıyoruz.

Bu konuda yapılacak her türlü çalışmaya destek vermeye hazırız. Dün Düzce’de sel oldu. Yarın nerede ne olacağını bilmiyoruz. İklim değişikliği doğru enerji politikaları ile önlenir. Biz bu yüzden yenilenebilir enerjinin tercih edilmesi için çalışıyoruz” diye konuştu.

Toplantının moderatörlüğünü yapan EGD Başkanı Celal Toprak da, Düzce’de yaşanan sel felaketine değindi. “Doğa adeta bizi uyarıyor” diyen Celal Toprak, “İklim Değişikliği Projesi” kapsamında bugüne kadar 30’a yakın bilimsel farkındalık toplantısı yapıldığını belirterek, “toplumsal bilinci artırmalıyız.

İklim değişikliği Düzce’de başka yerlerde bize dokunuyor. O bize dokunmadan bizin iklim değişikliğine başta enerji politikaları olmak üzere her türlü önlemi alarak dokunmamız gerekiyor” diye ekledi.

Toplantıya katılan ekonomi gazetecileri iklim ekonomisi, yenilebilir enerji ve küresel ısınma konularında fikirlerini paylaştılar. Yenilenebilir enerji konusunda çelişki yaşamanın bilgisizlikten kaynaklandığını söyleyen gazeteci Çetin Ünsalan, bu konunun işçi, işveren toplumun her kesimini ilgilendirdiğine dikkat çekti.

“Gazeteci olarak üzerimize düşen çok şey var” diyen Serpin Alparslan ise karbon ayak izinden söz etti. Karbon ayak izinin mutlaka uygulanması gerektiğine değinen Serpin Alparslan, çinko eksikliği nedeniyle her yıl 100 bin, demir eksikliği nedeniyle ise her yıl 200 bin çocuğun yaşamını yitirdiğini söyledi.

Dünya yaşanan iklim değişikliklerine ilişkin bilgiler veren gazeteci Ahmet Coşkunaydın; çevre sorunun ulusal değil, uluslararası bir sorun olduğuna dikkat çekti. Buna rağmen sorunun bireysel olarak algılandığını ifade etti.

Bisikletçiler Derneği’nin bir araştırmasından söz eden gazeteci Murat Gülderen, vatandaşların yüzde 50’sinden fazlasının çalıştığı iş yerine 3-5 km mesafede oturduğunu kaydederek, “İnsanlar işlerine bisiklet ile gitseler muhteşem bir yakıt tasarrufu sağlanabilir. Bisiklet yollarının geliştirilmesine ihtiyaç var” dedi.

İklimi etkileyen etkenlerin iyi tespit edilmesi gerektiğini kaydeden gazeteci Mehmet Ali Doğan, “Bizi tüketime sürükleyenleri ortadan kaldıralım. Görmediğimiz zaman zaten tüketmeyeceğiz” dedi.

Toplantıda söz alan gazeteciler ve sendikacıların yenilenebilir enerjinin desteklenmesi için görüş birliğine vardılar. Gazeteci Çetin Ünsalan ve KETEV Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Aykanat’ın önerisi ile Yenilenebilir Enerjiye Destek Platformu kurulması için çalışma yapılması kararı alındı. Bu önerinin Küresel Isınma Kurultayı Komitesine’ne götürülmesi istendi. (

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

3 yıl akciğerine yapışan kemikle yaşadı

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaşayan Ayşe Ekinci'nin (59) soluk borusuna, çorba içerken kaçan kemik, akciğerine saplandı.

Kapadokya’da mağarada çamur banyosu

Türkiye'nin önemli turizm bölgesi Kapadokya'da çamur banyosu yapılan kayadan oyma mağaralara, yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi.

Emlak, otomotiv, beyaz eşya hepsi de alarm veriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı.

Tango iki kişiliktir

Geçtiğimiz Temmuz 2019’da Rusya dışişleri bakanı Lavrov, Moskova’da bir gazeteye verdiği röportajda, ABD’ye açık bir mesaj verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları yükseliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayakları yükseliyor

Okan Buruk: Fenerbahçe maçı kötü başlangıcı silmek için önemli bir hedef

Süper Lig’in 2’nci haftasında Fenerbahçe ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdüren Medipol Başakşehir’de teknik direktör Okan Buruk, antrenman öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bu Haberler Kaçmaz

Basın kartı gönüllerde “sarı” Olmaya devam ediyor

Başbakanlık'a bağlı olan ve Sarı Basın Kartı’nın verildiği Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü kapatıldı, görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı'na devredildi.

Hükümet ve Memurlar Zam Konusunda Anlaşamadı

Ankara'da memurlar, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle önce iş bıraktı daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan atma eylemi yaptı.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz