OSMANLI İmparatorluğu’nda yaşadığı dönem dünyada ‘Korkunç Türk olarak’ tanınan mindere çıkan ve ‘Grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı’ olduğu belirtilen ‘Koca Yusuf’un yaşamı bale gösterisi olacak. Samsun Devlet Opera Balesi’nde görevli 2 sanatçı, bale eserinin hazırlanması için çalışma başlattı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1857-98 yıllarında yaşaşan, grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olduğu belirtilen Koca Yusuf’un yaşamı sahneye konulacak. Yaşadığı dönem serbest güreşin efsanevi isimlerinden olan Avrupa ve Amerika’daki başarılarından dolayı ‘Korkunç Türk’ olarak adlandırılan Koca Yusuf’un başarıları, yaşadıkları ve dramatik ölümünün bale gösterisi olarak sahnelenmesi için Samsun Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları tarafından çalışma başlatıldı. Bertan Rona tarafından Koca Yusuf’un yaşamını anlatan bale gösterisinin librettosu (metin) yazıldı. Tolga Taviş tarafından da bestesinin yapılacağı belirtildi.
Samsun Devlet ve Opera Bale Müdürü ve Sanat Yönetmeni Mehmet Ortaç, 2014 yılında Hekimoğlu Operasını hazırlayan Bertan Rona ve Tolga Taviş’in bu defa da ünlü pehlivan Koca Yusuf’un hayatını bale eserine dönüştürdüklerini belirterek, şöyle dedi: “İki sanatçımız yine yerli bir konu olan Koca Yusuf’un hayatını konu alan bale eserinin hazırlanmasıyla ilgili çalışmaları şuan devam ediyor. Ben bütün opera bestecilerine çağrı yapıyorum. Yaptığınız eserler burada değerlendirilir. Biz kendi eserlerimizle tanınmak istiyoruz. Samsun Operası’nın böyle bir misyonu var. Bu tür çalışmalar olduğu müddetçe biz sahnelemekten onur duyarız.”

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.