Edirnekapı Şehitliği’nde bayram ziyaretleri

0
2

Halil Sadri YILMAZ-Kubilay ÖZEV / İSTANBUL, (DHA) Kurban Bayramı’nın ilk gününde Edirnekapı Şehitliği’ne gelen, şehit yakınları kabirleri ziyaret etti. Bir şehit annesinin mezar başında ağladığı, mezar taşını okşayarak sevdiği, başka bir şehit kardeşinin ise bebeğinin ayakkabısını mezarlığa gösterdi.
Kurban Bayramı’nın ilk gününde şehit yakınları sabah erken saatlerden itibaren Edirnekapı Şehitliği’ne gelmeye başladı. Mezar başlarında Kur’an-ı Kerim okundu, kabirlerin bakımı yapıldı ve mezar taşları yıkandı. Bir şehit annesinin mezar başında ağladığı, mezar taşını okşayarak sevdiği ve başka bir şehit kardeşinin bebeğinin ayakkabısını mezarlığa gösterdiği duygu dolu anlar yaşandı.
Mezarlığı ziyaret eden ve bakımını yapan Can Parıl, evsiz olduğunu da belirterek “Uzakta olup da cenazesine bayram için ziyaret edemeyenler için ben burada onların yapamadığını elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Mümkün olduğu kadar insanlardan kaçarak yapıyorum çünkü bunu para için yapmıyorum. Tamamıyla iyi niyetle yapıyorum. Benim para için yaptığımı sanıyorlar da ben hayrına yapıyorum bunu” ifadelerini kullandı.

“ÇOK ACI ÇOK HÜZÜNLÜ BİR BAYRAM”
Şehit Polis Memuru Erkan Gökteke’nin babası Hakkı Gökteke, “Şehit babası ve ailesi olarak çok buruk geçiyor bayramımız. Ne yazık ki herkesin çocukları yanında olurken biz şehitliğe, oğlumuzun yanına geldik. Çok acı, çok hüzünlü bir bayram. Daha fazla bir şey konuşamıyorum. Bizim için çok acı.” dedi.
Anne Emine Gökteke ise “Çok zor bir bayram. Yavrumsuz bayram kutlu olmuyor. Yavrusuz günlerimiz zor geçiyor.” diye konuştu.

- Reklam -

“BİR YANDAN GURURLUYUZ BİR YANDAN ÜZGÜNÜZ”
Şehit eşi Fatma Evliçoğlu ise “Evet bu vatan için şehit olunacak. Olunmadan olmaz ama üzgünüz tabi. Eksiğiz, çok eksiğiz. İki tane kızım var, iki torunum var. Her bayram geliyoruz böyle. Bir yandan gururluyuz bir yandan üzgünüz ama bu vatan için değdi, değiyor hem de çok değiyor. Yapabileceğimiz bir şey yok ki. Hayat bu. Allah geride kalanlara ömür versin. Diğer askerlerimize, polislerimize ömür versin. Önce birbirimizi sonra toprağımızı sevelim. Önce birbirimizi sevelim ki birlik olalım. Hiçbir zaman birbirimizi hakir öteki görmeyelim çünkü biz biriz. Gönderen bizi bir. Birbirimizi seversek bütün oluruz” ” şeklinde konuştu. 
FOTOĞRAF
 

- Reklam -