Ebru sanatını, ABD’de okul programına aldırdı

285

ABD’de yaşayan 45 yaşındaki Hümeyra Etike Mavruk, Adana’da hobi amaçlı öğrendiği ebru sanatının, New York kentindeki Long Beach Orta Okulu’nun müfredatına ‘Turkish Ebru Art’ adıyla alınmasını sağladı

Adana’da ailesiyle yaşarken, 2008 yılında çocuklarının eğitimi için fotoğraf sanatçısı eşi Burhan Mavruk ile birlikte New York’a taşınan Hümeyra Etike Mavruk, daha önce hobi olarak yaptığı ebru çalışmalarına devam etti. İlk olarak okullarda ve halka açık alanlarda yaptığı ebru çalışmalarını sergileyen Mavruk, daha sonra New York’ta farklı alanlarda tanınan sanatçılarla birlikte sergi açmaya başladı. Mavruk’un Long Beach Orta Okulu’na ders vermek için yaptığı başvuru da kabul edildi. ‘Turkish Ebru Art’ adıyla müfredata alınan ebru sanatını ABD’li minik öğrencilere öğreten Mavruk, üniversitelerde de ders vermek içinde başvuru yaptı. Mavruk, “Benim idealim sanatımızı ABD’de devlet okulunun müfredatına alınmasıydı. Onu başardım. Şimdi üniversite de sanat dersleri arasında resmi kayıtlara geçirmek için çalışma yapıyorum” dedi.

SERGİ GELİRİYLE ŞANLIURFA’DA LABORATUVAR YAPTIRACAK
ABD’li minik öğrencilerle yaptığı ebrularla New York’taki Fordham Üniversitesi’nde de, ‘Umudu Suya Çiziyorum’ ekibinin de katkısıyla sergi açan Mavruk şöyle konuştu:
“Burada verdiğim derslerle şimdilik en büyük kazancım ulusal gurur, manevi hazdır. Vatanımdaki okulların eğitimine katkıda bulunabilmek için çalışma sürdürüyorum. Hiç bir şekilde şahsi beklentim yok. Yurdumdaki yoksul çocukların eğitimlerine ve okullara katkıda bulunacağız. Bu etkinliklerden kazandığımız gelirlerle Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’ndeki Yazgüneşi İlkokulu’na bin öğrencinin kullanacağı fen laboratuvarı yaptırmak istiyoruz. Burada, ülkemizdeki fiziki eksiklikleri olan okullar ve yoksul çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için büyük özveriyle gönüllü çalışan ‘Umut Olalım’ ekibi ve Bridge To Türkiye Derneği ile birlikte hareket ediyoruz.”
UNESCO KORUMA ALTINA ALDI
Ebru sanatının korunması için Türkiye’de sanatçıların topladığı imzaları UNESCO’ya ulaştırdığını belirten Hümeyra Etike Mavruk sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’deki ebru sanatçısı arkadaşlarım boş durmuyor. UNESCO’ya ebru sanatımızı koruma altına aldırmak için başvuru yapıyorlardı. Ben de bunun için burada çaba gösterdim. Ebru asırlardır bizim geleneksel sanatımızdır. Başka bir ülkenin bizden önce sahiplenmesine müsamaha göstermek büyük haksızlık, tarihteki ebru sanatçılarımıza da vefasızlık olurdu. Farklı uyruklardan öğrencilerimle ebrular yapıp UNESCO binasına gönderdim. Geçtiğimiz günlerde Fransa’dan güzel haberi aldım. Ebru sanatımız artık bir dünya mirasıdır ve UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.” (DHA)